Остеопороз — глобальна проблема


Всесвітній день остеопорозу (World Osteoporosis Day) організовується щорічно 20 жовтня Міжнародним фондом остеопорозу (International Osteoporosis Foundation). 

Заходи, що проводяться цього дня у понад 90 країнах, присвячені підвищенню обізнаності населення щодо профілактики, діагностики, лікування остеопорозу та метаболічних захворювань кісток. 

2019 року Міжнародний фонд остеопорозу випустив друге видання всеосяжного і науково обґрунтованого «Звіту з остеопорозу». Він містить: 

• короткий огляд патофізіології;
• факторів ризику;
• профілактики та лікування захворювання; 
• документує поширеність остеопорозу і пов'язаних із ним переломів як в світі, так і в регіонах;
• описує поточні дослідження з епідеміології, смертності, витрат на охорону здоров'я і доступу до діагностики та лікування.

За словами Президента International Osteoporosis Foundation, професора Сайруса Купера (Cyrus Cooper), переломи внаслідок остеопорозу є звичайним явищем, від них страждає приблизно кожна третя жінка і кожен п'ятий чоловік у віці 50 років і старше. Втрата функції і незалежності серед тих, що вижили після перелому стегна є серйозною: 

40% — не можуть самостійно ходити;
60% — потребують сторонній допомоги через рік;
• до 33% — знаходяться на повному утриманні або в будинках для людей похилого віку. 

Як наголошується у Звіті, натепер є потреба в запровадженні Служби зв'язку у всіх клініках, де лікують пацієнтів і з переломами. Ці послуги —  перевірений спосіб ефективного виявлення і лікування пацієнтів із високим ризиком вторинних переломів. Це скорочує повторні госпіталізації й витрати на охорону здоров'я. 

Нове дослідження Лондонського університету королеви Марії (Queen Mary University of London) і Відділу епідеміології життєвого циклу при Раді медичних досліджень Саутгемптонського університету (University of Southampton's Medical Research Council Lifecourse Epidemiology Unit) виявило зв'язок між нижчою мінеральною щільністю кісток і погіршенням здоров'я серцево-судинної системи як у чоловіків, так і у жінок.

• Остеопороз і хвороби серця — важливі проблеми охорони громадського здоров'я. 
• Вони мають ряд загальних факторів ризику.

Дослідження показують, що між цими двома станами може бути зв'язок навіть після врахування спільних факторів ризику. Це передбачає, що існують біологічні шляхи, що їх пов'язують, і вивчення таких зв'язків сприятиме виявленню нових напрямків лікування. 

2 вересня Всесвітня організація охорони здоров'я змінила свої рекомендації й тепер настійно рекомендує кортикостероїди як лікування першої лінії для найважчих пацієнтів із COVID-19.  Але для людей із легким перебігом COVID-19, прийом стероїдів може означати збільшення ризиків із невеликою потенційною користю. Наряду з іншими ризиками, тривалий прийом кортикостероїдів пов'язаний зі схильністю до розвитку остеопорозу. 

Союзником у боротьбі з остеопорозом і його запобіганням, за висновками вчених із Державного університету Сан-Паулу (São Paulo State University), Бразилія, може стати інший гормон — окситоцин: 

• його вводили самкам щурів наприкінці їхнього фертильного періоду;
• у щурів спостерігались зворотні зміни зниження щільності та міцності кісток;
• відновлювався недолік речовин, що сприяють формуванню кісток.

Вчені вважають: необхідні додаткові дослідження для підтримки профілактики остеопорозу у період перименопаузи у жінок. 

Незабаром лікарі зможуть використовувати жир для діагностики скелетно-м'язових захворювань і прогнозування ризику падінь і переломів у літніх людей завдяки новому інструменту. Тканевий компас був розроблений дослідниками Western Health із Мельбурнського університету (University of Melbourne) і Австралійського інституту скелетно-м'язової науки (Australian Institute for Musculoskeletal Science).

• Саркопенія — втрата м'язової маси.
• Остеопороз — ламкість кісток.
• Остеосаркопенія — недавно описаний синдром, що включає остеопороз і саркопенію.

Жирова інфільтрація в кістках і м'язах є найбільш очевидним індикатором остеосаркопенії та може бути ідентифікована набагато раніше і точніше, ніж зміни кісткової і м'язової маси, що натепер використовуються для постановки діагнозу. Тканевий компас можна використовувати зі звичайними КТ і МРТ-скануваннями, без додаткових зображень. Команда представила інструмент на Всесвітньому конгресі по остеопорозу 2020 р. 

Група вчених із Університету Нагоя (Nagoya University), Японія, виявила: 

• ультрафіолетове опромінення у вузькому діапазоні з використанням світлодіодів безпечно збільшує рівень вітаміну D у сироватці мишей, що старіють;
• це запобігає втраті їхньої кісткової та м'язової маси. 

Команда розробляє невеликий портативний пристрій для опромінення УФ-світлодіодами. На думку авторів роботи, пристрій зможе запобігти або вилікувати остеосаркопенію без медикаментів. 

Здоров'я кісток — динамічний процес постійного ремоделювання, контрольований безліччю факторів. Дослідники з Токійського медичного і стоматологічного університету (Tokyo Medical and Dental University) показали: лазерне випромінювання, пригнічує експресію склеростину і не викликає запалення. Склеростин — глікопротеїн, що кодується геном SOST, продукується кістковими клітинами і пригнічує утворення. Це може стати перспективним методом лікування остеопорозу. 


Ви також можете ознайомитись із наступними матеріалами: 

Остеопороз — безмолвный костный «вор»

Современные методы лечения остеопороза

Минеральный «портрет» человека в норме и при патологии

Українська версія FRAX: створення та впровадження в клінічну практику

а також перевірити свої знання:   Якщо у пацієнта ламкі кістки

Запитання до матеріалу

Максимальна кількість балів, яку Ви можете отримати:

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
Від COVID-19 одужали більше мільйона людей ...
Негативне мислення підвищує ризик хвороби ...
Рак простати зможуть лікувати золотими нан ...
Дякуємо всім донорам і потенційним донорам ...
Чоловіки з COVID-19 втричі частіше за жіно ...
Карта поширення ракових клітин в організмі
Уряд та МОЗ мають невідкладно налагодити в ...