МКХ-10 vs МКХ-11: зміни у класі F. Частина перша

Дата публікації: 12.10.2020

Автори: Відкриті джерела , Редакція платформи "Аксемедін"

Ключові слова: психіатрія, МКХ-10, МКХ-11

Шановні лікарі! Багато років тривало створення нового перегляду Міжнародної класифікації хвороб (МКХ) й нарешті у 2019-му році МКХ-11 затвердили. ВООЗ рекомендує розпочати перехід на новий класифікатор із 1 січня 2022 року, а перехідний період буде тривати до 2027 року. Наразі ВООЗ надала доступ до попередньої версії оновленого класифікатора англійською, арабською, іспанською та китайською мовами, з яким ви можете ознайомитися тут. 

Клас «Психічні розлади та розлади поведінки» з МКХ-10 зазнав суттєвих змін. Перш за все змінилася назва й тепер він називається «Психічні, поведінкові та розлади нервово-психічного розвитку». Ми пропонуємо Вам ознайомитися з новими розділами цього класу в МКХ-11 та дізнатися більше про те, як згодом будуть діагностуватися різні психічні, поведінкові розлади або ті, що стосуються порушення нервово-психічного розвитку.

Надалі ми опублікуємо для Вас ще кілька статей, де Ви зможете детальніше прочитати про нові діагнози, які внесли в МКХ-11 та більше дізнатися про те, яких змін зазнали вже відомі діагнози.

Також звертаємо Вашу увагу на те, що наразі немає офіційного українського перекладу нового класифікатора, тому переклад назв розділів або діагнозів може бути неточним. 

Розділ «Розлади нервово-психічного розвитку»

Цей розділ складається з порушень інтелектуального розвитку, порушень мовленнєвого або мовного розвитку, розладів аутистичного спектра, порушень розвитку навичок навчання, порушень моторного координування, синдрому порушення активності та уваги (або синдрому дефіциту уваги з гіперактивністю) та розладу, пов’язаного зі стереотипними рухами. У  МКХ-11, як і в DSM-5, відсутній синдром Аспергера як самостійний діагноз. Наразі його класифікують як розлад аутистичного спектра без розладу інтелектуального розвитку та з легким або відсутнім порушенням функціональної мови. 

Розділ «Шизофренія, шизотипові та маячні розлади»

У перегляді МКХ-11 розділ зазнав значних змін. Насамперед назву змінили на «Шизофренія або інші первинні психотичні розлади». Термін «первинний» вказує на те, що психотичний процес є основною ознакою, у порівнянні з психотичними симптомами, які можуть спостерігатися у разі інших психічних розладів. Симптоми шизофренії не змінилися, проте зменшили важливість шизофренічних симптомів першого рангу Шнайдера. Найбільш значущі зміни стосуються того, що повністю виключили підтипи шизофренії (гебефренічна, параноїдна тощо). Це зробили через їхню недостатню прогностичну достовірність чи користь у виборі лікування. Натомість перераховані психічні модальності, в яких можуть спостерігатися розлади. Ці ж симптоматичні шкали можуть використовуватися для діагностики й інших розладів цієї групи (шизоафективний розлад, гострий та транзиторний психотичний розлад). Для встановлення діагнозу шизофренії діагностичні критерії мають спостерігатися щонайменше місяць та не бути проявом будь-якого іншого захворювання (пухлини, вплив ліків тощо).

Для діагнозу «шизоафективний розлад» так само важлива наявність як симптомів шизофренії, так і розладів настрою. Проте у класифікації на перше місце вийшла не перевага маніакального або депресивного компонента, а відображення поточного епізоду та наявність симптомів чи ремісії, які надалі можна буде розподіляти конкретніше за симптомами.

Симптоми гострого та транзиторного психотичного розладу, описані в МКХ-11, відповідають тільки ознакам поліморфних психотичних розладів у МКХ-10. Тому всі інші «неполіморфні» розлади в МКХ-11 винесли до інших первинних психотичних розладів.

Розділ «Афективні розлади»

У МКХ-11 епізоди настрою більше не є незалежними станами для діагностики. Навпаки, закономірність їх появи почали використовувати задля визначення того, який афективний розлад більше відповідає наявним симптомам. Тепер цей розділ містить у своєму складі депресивні розлади та біполярний або пов’язані з ним розлади. Біполярний розлад, у порівнянні зі старою класифікацією, буде діагностуватися як тип I та тип II. Циклотимію та дистимію як окремі розлади вилучили. У МКХ-11 тепер можна знайти дистимічний розлад у підрозділі «депресивні розлади» та циклотимічний розлад у розділі «біполярний або пов’язані з ним розлади». У новому перегляді будуть представлені різні варіації задля опису поточного епізоду або стану ремісії. Також їх можна буде класифікувати за наявністю або відсутністю психотичних симптомів.

Розділ «Тривога або розлади, пов’язані зі страхом»

У МКХ-11 з’явився новий розділ, який об’єднав у собі розлади з тривогою та страхом як основною клінічною характеристикою. Сюди включили тривожний розлад дітей, пов’язаний із розлукою та селективний мутизм (вибірковий мутизм), які в МКХ-10 можна було знайти в розділі дитячих психічних розладів. Також у МКХ-10 більше не зустрічається поняття “тривожно-фобічний розлад”, оскільки перевагу віддали більш клінічно корисному методу характеризувати кожен тривожний або пов’язаних зі страхом розлад залежно від того, на чому фокусуються ці прояви.

У новому перегляді краще визначені діагностичні критерії генералізованого тривожного розладу (ГТР). Також до основних клінічних ознак додали занепокоєння. Важливим є те, що тепер ГТР може співіснувати з депресивними розладами стільки, скільки спостерігаються симптоми, незалежно від розладів настрою.  Таким чином зникають правила виключення, які були в МКХ-10 (як-от те, що ГТР не може діагностуватися разом з тривожно-фобічним розладом). Також у новому класифікаторі розширили визначення агорафобії. Тепер це не страх відкритих просторів та пов’язаних із ними ситуацій, а помітне та надмірне відчуття страху та тривоги, що виникає в ситуації або в її очікуванні, коли втеча або порятунок можуть бути складними або взагалі недоступними. 

Розділ «Обсесивно-компульсивний та пов’язані з ним розлади»

Те, що обсесивно-компульсивний розлад та інші розлади, пов’язані з ним, винесли в окремий розділ — це великий крок вперед. Причиною створення цього розділу стала клінічна користь від об'єднання таких симптомів, як-от повторювані небажані думки та пов'язана з ними повторювана поведінка в основні клінічні ознаки. У МКХ-10 це були два різні діагнози, які залежали від того, який симптом переважає. Також цей новий розділ містить розлади повторної поведінки, сфокусовано на тілі, як-от трихотиломанія чи екскоріативний розлад. Синдром Туретта хоч і є захворюванням нервової системи, проте його внесли до цього розділу через те, що він часто поєднується з проявами обсесивно-компульсивного розладу.

Також у МКХ-11 розширили поняття нав'язливих ідей. У визначенні вийшли за межі лише нав'язливих думок і додали небажані образи та спонукання/імпульси. Концепцію компульсій також розширили: тепер вони містять приховану (як-от повторний підрахунок), та очевидну повторну поведінку. Також в цей розділ додали кілька нових діагнозів: дисморфофобію, нюховий розлад та сиголоманію.  Також тепер можна одночасно діагностувати ОКР та депресивний розлад (у МКХ-10 така можливість виключалася), адже ці два розлади часто проявляються одночасно, проте потребують різного лікування. 

Розділ «Розлади, пов’язані зі стресом»

Група порушень, безпосередньо пов'язаних зі стресом у МКБ-11, замінить розділ «Реакції на важкий стрес і розлади адаптації» з попереднього класифікатора. Також у цей розділ перемістили реактивний розлад прихильності. Також у МКХ-11 гостру реакцію на стрес більше не розглядають як психічний розлад, а вважають нормальною реакцією на екстремальну подію та стрес. Тепер цю реакцію віднесли до розділу «Фактори, що впливають на стан здоров’я або пов’язані зі здоров’ям». Також у цьому розділі розмежували поняття «ПТСР» та «комплексний ПТСР». Що стосується розладу дезадаптації, то в МКХ-11 його визначають за основною ознакою занепокоєння щодо стресора або його наслідків, тоді як у МКХ-10 розлад діагностували, якщо симптоми, що виникають у відповідь на стрес, не підходили для діагностики іншого розладу.

Колеги, це лише частина змін, яких зазнав клас «F» у МКХ-11. Друга стаття щодо нового класу «Психічні, поведінкові та розлади нервово-психічного розвитку» вже завтра!

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
Бездротовий стимулятор для мозку допоможе ...
Націленість на ракове оточення для поперед ...
Іспанські медики оживили замерзлу в горах ...
Нова модель охорони здоров’я є привабливою ...
Мозок батьків повторює мозкову активність ...
Зміни в протоколі лікування COVID-19
Чорнобильська катастрофа: що було після?