Кров Dantu та малярія

Дата публікації: 06.10.2020

Автори: Відкриті джерела , Редакція платформи "Аксемедін"

Ключові слова: малярія, еритроцити, Кров Dantu

Таємницю того, як генетичний варіант крові Dantu допомагає захистити від малярії, вперше розкрили вчені з Інституту Сангера (Wellcome Sanger Institute) у дослідницькій програмі «KEMRI-Wellcome Trust», Кенія.

Команда виявила, що еритроцити у людей з рідкісним варіантом крові Dantu мають вищий поверхневий натяг (фізичне явище, суть якого полягає в прагненні рідини скоротити площу своєї поверхні при незмінному об'ємі), що перешкоджає їх ураженню паразитичними найпростішими Plasmodium falciparum, які є збудниками тропічної малярії.

Висновки, опубліковані в журналі «Nature», можуть мати дати великий поштовх у боротьбі з малярією. Оскільки поверхневий натяг еритроцитів людини зростає з їх старінням, можна створити препарати, що імітують цей природний процес задля запобігання зараженню малярією або зменшення ступеню її тяжкості.

Наразі малярія залишається однією з глобальних проблем охорони здоров’я. Внаслідок інфікування збудником малярії, щороку помирає понад 435 000 людей. 61% цієї кількості — це діти віком до п’яти років. P. falciparum спричиняє найсмертельнішу форму малярії, яка найбільше поширена в Африці. У 2017-му році 99,7% випадків малярії в Африці та 93% смертей від цього захворювання у світі були спричинені саме цим збудником.

Проте у 2017 році дослідники виявили, що рідкісний варіант крові Dantu, який переважно зустрічається в частині Східної Африки, забезпечує певний рівень захисту від складних форм малярії. Метою цього нового дослідження було знайти пояснення цьому явищу.

Зразки еритроцитів зібрали у 42 здорових дітей у місті Кіліфі, Кенія. В їхній крові була одна, дві або нуль копій гена Dantu. Потім дослідники спостерігали за здатністю паразитів проникати в клітини у лабораторії, використовуючи безліч інструментів, включно з відеомікроскопією з інтервалом часу, щоб визначити той етап, на якому інвазія була порушена.

Аналіз характеристик зразків еритроцитів показав, що варіант Dantu створював клітини з вищим поверхневим натягом — як барабан з більш щільною шкірою. Під час певного напруження збудники малярії вже не могли проникнути в клітину, зупиняючи свій життєвий цикл, тому не могли надалі розмножуватися в крові.

Доктор Сільвія Каріукі з дослідницької програми «KEMRI-Wellcome Trust» зазначила: "Паразити малярії використовують специфічний механізм «замка і ключа» для інфільтрації в еритроцити людини. Коли ми вирішили дослідити, як варіант Dantu захищає проти цих паразитів, ми очікували якісь незначні зміни у роботі цього молекулярного механізму, але все виявилося більш фундаментально. Це виглядає так, наче паразит все ще має ключ від замка, але двері занадто важкі, щоб їх можна було відчинити".

Група крові Dantu містить «химерний» білок, який експресується на поверхні еритроцитів і змінює баланс інших поверхневих білків. У місті Кіліфі 10% населення мають одну копію гена Dantu, який забезпечує до 40% захисту від малярії. 1% населення має дві копії, що забезпечують до 70% захисту. До речі, найкращі сучасні вакцини наразі забезпечують лише 35% захисту.

Науковці вважають, що одне з найбільш значущих наслідків дослідження — це те, що поверхневий натяг еритроцитів людини змінюється природним шляхом, зростаючи протягом їх життєвого циклу. Тому можна припустити, що частина всіх наших еритроцитів природно стійка до зараження малярійними паразитами, і, можливо, згодом можна буде розробити кращі ліки.

Запитання до матеріалу

Максимальна кількість балів, яку Ви можете отримати:

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
Винайдена вакцина від вірусу Зіка
Нобелівську премію з фізіології та медицин ...
Перша дитина з матки мертвого донора народ ...
Проблеми зору та COVID-19: точки дотику
Уряд та МОЗ мають невідкладно налагодити в ...
Від коронавірусу видужали 5 тисяч людей
МОЗ пропонує проект концепції професійного ...