У День уролога — про урологію

Дата публікації: 02.10.2020

Автори: Відкриті джерела , Редакція платформи "Аксемедін"

Ключові слова: урологія, ПСА, Уролог, неопущення яєчок, камені нирок

2 жовтня в Україні традиційно відзначається День уролога. 

У деяких древніх манускриптах, що дійшли до наших часів, були знайдені згадки про спроби пов'язати стан здоров'я людини з його сечею. Авіценна описав спосіб і техніку проведення процедури вилучення каменів із сечового міхура. 

Появу урології як самостійної науки вчені пов’язують з ім’ям іспанського лікаря Франциско Діаса. 

У своїй монографії 1588 року він писав про різні захворювання сечостатевої системи, виділяв їх причини, способи лікування і профілактики, описував особливості та методи правильної постановки діагнозу й навіть розповідав про медичні інструменти, які використовував. 

Сучасна урологія інтегрована в усі сфери медицини. Лікарю будь-якої спеціальності важливо бути обізнаним з питань функціонування та патології сечовидільної системи. Редакція платформи «Аксемедін» надає правильні відповіді на запитання анкети «Чи знаєте Ви урологію?» .

Органи сечової системи дитини в першу добу після народження мають незначну функціональну активність.

• У перші 3 дні життя спостерігається олігурія (об’єм добової сечі становить 5-50 мл) або анурія.

• Реакція сечі в цей період різко кисла (pH 5,4-5,9), потім стає слабокислою і до кінця періоду новонародженості досягає 6,9-7,6.

Сечокислий інфаркт — відкладення кристалів сечової кислоти в просвіті збірних трубочок. Виникає у 1/3 новонароджених і пов'язаний переважно з катаболічною спрямованістю обміну речовин. В осаді сечі іноді знаходять гіалінові та зернисті циліндри, лейкоцити, епітелій. Сприяють його розвитку згущення крові й невелика кількість концентрованої сечі. Має значення також недостатня здатність організму новонародженого розчиняти в невеликій кількості сечі велику кількість уратів.

Часто ці зміни зникають до кінця першого тижня та не потребують лікування.

Майже в половині випадків неопущення яєчок, які діагностують при народженні, вони опускаються спонтанно протягом перших шести місяців життя. За Настановою № 00588 DUODECIM Medical Publications, Ltd.:

Слід обстежувати яєчка під час кожного профілактичного огляду у хлопчиків дошкільного та шкільного віку.

• Близько половини хірургічних втручань для лікування неопущених яєчок виконується через те, що попередньо опущені яєчка піднялися повторно. 

• Ризик повторного підняття яєчок є підвищеним, якщо їх опущення відбулося досить пізно або якщо вони мають підвищену рухливість.

До дитячого лікаря-хірурга дитину слід направити: із неопущенням яєчка або яєчок, коли дитина досягне шестимісячного віку; раніше, якщо підозрюється відсутність обох яєчок (особливо тоді, коли спостерігається будь-яка вада зовнішніх статевих органів); пізніше, якщо яєчко постійно знаходиться за межами калитки. Мета: проведення оперативного лікування неопущення яєчок у віці 6–12 місяців, але не пізніше ніж у віці 18 місяців, щоб звести до мінімуму пошкодження яєчок.

Блювання, плаксивість або поганий апетит можуть бути єдиними скаргами при інфекції сечових шляхів у немовлят. Тому важливо таким пацієнтам здавати загальний аналіз сечі. 

Серед пацієнтів із синдромом гіперактивного сечового міхура ургентне нетримання сечі переважає в жінок. 

Також іноді може спостерігатися забарвлена червоним або помаранчевим сеча внаслідок приймання:

Рифампіцину.

Феназопіридину.

Синя або зелена сеча з’являється у разі вживанні деяких яскравих харчових барвників. Ряд медикаментів призводить до її появи, зокрема:  амітриптилін, індометацин та пропофол. Вітамін B12  та аскорбінова кислота забарвлює сечу в яскраво-жовтий колір.

Рак простати виявляється за допомогою пальпації або визначення простато-специфічного антигену (ПСА) у пацієнтів із симптомами ураження сечовидільної системи. 

• Якщо загальна концентрація ПСА знаходиться в межах 2,5-10 мкг/л, потрібно визначити рівень вільного ПСА, щоб прийняти рішення щодо доцільності проведення біопсії. 

• Найбільшою проблемою раку простати є надмірна діагностика, наприклад, виявлення карцином, які не стануть причиною смерті й навіть не обов’язково будуть викликати симптоми впродовж життя чоловіка. 

Пацієнтів, чия хвороба буде згодом прогресувати, неможливо визначити за допомогою сучасних методів. 

Лікування гострої ниркової кольки розпочинається з внутрішньовенного введення НПЗП, комбінації анальгетика зі спазмолітиком або опіоїдами в умовах першого лікувального закладу, куди був доправлений пацієнт. 

• Типовий пацієнт з нирковою колькою — чоловік середнього віку.

• Подагра є причиною 20% випадків уратних каменів нирок.

• Оглядова урографія у разі сечокам’яній хворобі є дуже неточною (рентгенонегативні камені не візуалізуються).

• Камені, асоційовані з інфекцією сечовивідних шляхів, частіше зустрічаються у жінок.

2020 рік змушує нас працювати в особливих умовах. У пацієнтів із COVID-19 спостерігаються підвищені рівні розчинного рецептора урокінази (suPAR) — патогенного білка імунного походження, який є сильним предиктором пошкодження нирок. Понад третини пацієнтів із COVID-19 потребують діалізу. 

Редакція платформи «Аксемедін» вітає лікарів-урологів із професійним святом, бажає непереможної сили духу, цілеспрямованості, міцної нервової системи, відмінного здоров'я та всіх необхідних благ. Нехай кожного дня вас чекає успіх і удача!

Матеріали з урології можна прочитати тут:

Орхіпексія через медіальну ямку

Кардіоренальний синдром: що варто знати лікарю

Клінічний випадок: доброякісна гіперплазія простати

Історичні нариси про вивчення сечовивідної системи людини


Навчальні курси з  різних розділів урології можна обрати тут.

Запитання до матеріалу

Максимальна кількість балів, яку Ви можете отримати:

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
Уряд призначив заступників у МОЗ
Всесвітній день миття рук
Новини 23 червня: про поширення COVID-19 т ...
«Послабить біль є праця божественна», — Гі ...
Президент підписав закон щодо підвищення о ...
Дослідження ефективності тканинних масок
Щодо призначення заступників міністрів МОЗ