Зміни в експресії гена опіоїдних наркоманів

Дата публікації: 30.09.2020

Автори: Відкриті джерела , Редакція платформи "Аксемедін"

Ключові слова: тау-білок, героїн, наркоманія


У людей з героїновою залежністю спостерігаються зміни в експресії гена FYN, який відіграє роль у синтезі тау-білка (Microtubule-associated protein tau, MAPT). Надмірно фосфорильовані тау-білки утворюють нейрофібрилярні клубки, що виникають під час хвороби Альцгеймера.

Дослідники медичної школи Ікана медичного центру Маунт-Сінай (ISMMS) підкреслюють, що вживання опіоїдів може так впливати на мозок, що в майбутньому виникають нейродегенеративні зміни внаслідок підвищеної чутливості нервової системи. Однак ці зміни є епігенетичними (зміни в функціях гена спричинені навколишніми факторами, а не змінами ДНК), тому є оборотними, отже ліки, які розробили для впливу на FYN, можна спробувати вивчити як новий спосіб лікування опіоїдної залежності. 

Що цікаво, результати були схожими в людей, тварин та на клітинних моделях. Під час патологоанатомічного аналізу мозку людей з героїновою залежністю науковці виявили, що значущі порушення в нейронах спостерігалися в епігенетичній ділянці, пов’язаній із геном FYN.

Героїн «відкриває» ДНК у гені FYN, який кодує однойменну тирозинову протеїнкіназу FYN. Ця протеїнкіназа тісно пов’язана із синаптичною пластичністю та має безпосередній вплив на продукування тау-білків.

Результати дослідження також вказують на те, що у щурів, навчених самостійно вживати героїн, спостерігається індукція експресії та активність тирозинкінази FYN. Те саме спостерігалося й у стріарних нейронах in vitro, коли до культурного середовища тривалий час додавали морфін. Також дослідники зазначили, що інгібування FYN (або фармакологічно, або використовуючи генетичні маніпуляції) зменшило прояви поведінки, спрямованої на пошук та вживання героїну.


Запитання до матеріалу

Максимальна кількість балів, яку Ви можете отримати:

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
Чому у немовлят, які перебувають на грудно ...
Національний інститут фтизіатрії і пульмон ...
ВООЗ: 400 тисяч європейців помруть від рак ...
Як гроші пішли за пацієнтами: суми по обла ...
Зоряна Скалецька пообіцяла відверту розмов ...
Зв'язок антитіл до вірусу паротиту та COVI ...
Як і для чого реорганізовують Охматдит