Самоствердження допомагає подолати стрес самоізоляції – дослідження

Дата публікації: 24.06.2020

Автори: Відкриті джерела , Редакція платформи "Аксемедін"

Ключові слова: дослідження, стрес, мозок, психологія, коронавірус, самоізоляція, cамоствердження, стресори


Оскільки тижні карантину минають, люди шукають способи подолати стрес за відсутності нормальних взаємодій. З проблематикою самоізоляції пов’язані й останні дослідження вчених.

Група дослідників Університету Карнегі-Меллона (CMU), що у Пітсбурзі у США, виявила можливі нейронні шляхи, що може пояснити, яким чином працює самоствердження. Вони виявили більшу нейронну активність на шляху нагородження – у вентромедіальній частині префронтальної кори (VMPFC) та поступове зниження активності у ділянці, орієнтованій на виявлення загрози, – лівій передній острівцевій частці (AI).

«Нагороду часто сприймають як позитивний досвід, тоді як стрес – навпаки, – наголосила керівник дослідження Джанін М. Датчер, директор Лабораторії охорони здоров'я та працездатності CMU. – Ми знаємо, що деякі поведінкові впливи можуть активувати систему винагород, але це уперше, коли ми можемо показати, що один такий вплив також може зменшити у мозку реакцію на загрозу та стрес».

Попередні дослідження виявили, яким чином стрес може викликати вегетативну, серцево-судинну, нейроендокринну та імунну відповіді, тоді як самоствердження допомагає регулювати ці негативні фізіологічні реакції на стрес. Щоб зрозуміти, як працює самоствердження, команда зосередилася на дослідженні співвідношення між активністю в структурах винагороди та загрози-стресу мозку.

Команда досліджувала зв’язок між вентромедіальною частиною префронтальної кори (VMPFC) та вентральним стріатумом (VS), які регулюють нагороду, з дорсальною передньою ділянкою кори (dACC) та лівою передньою острівцевою часткою (AI), які регулюють реакцію на загрозу. Вони досліджували взаємодію двох ділянок, коли учасники практикували самоствердження, і порівнювали з контрольними замірами у періоди стресу.

Дослідження включало 25 учасників гуманітарного профілю та суспільствознавства, які виконували складні математичні задачі, це супроводжувалося скануванням мозку на функціональній МРТ. Учасники першої групи перед вирішенням математичної задачі отримували повідомлення про самоствердження – вони мали розмірковувати про людські цінності, їхнє місце у своєму житті, а також про власну цінність. Контрольній групі пропонувалося виконати математичну задачу без попередньої практики з самоствердження.

Учені виявили, що самоствердження зумовлювало зниження стресового самопочуття та підвищення продуктивності.

За словами Джанін М. Датчер, самоствердження доступне усім. Воно майже нічого не вимагає, не вимагає спеціальних інструментів чи терапії. Це практика, якою людина може займатися спонтанно або спеціально.

«Пандемія COVID-19 через ізоляцію створює різноманітні нові стреси та проблеми, – сказав Девід Кресуелл, доцент психології, який брав участь у проведенні дослідження. – Практика самоствердження – це простий і потужний доказовий інструмент, який допомагає нагадати нам про нашу цінність та про те, що нас найбільше хвилює у ці складні часи».

Ця робота не мала за мету встановити, чи по-різному впливає самоствердження на різні типи стресорів (стрес-факторів). Крім того, характер взаємодії між ділянками винагороди та загрози у мозку залишається недостатньо деталізованим. Однак Джанін М. Датчер робить висновок, що самоствердження може зумовити зменшення стресу, впливаючи на інші процеси в головному мозку, які сприяють стресу, наприклад, посилення активності в ділянках мозку, пов'язаних із подоланням. Її майбутні дослідження спрямовані на вивчення взаємодії у мозку ділянок стресу та самоствердження – у контексті різноманітних стресорів для подальшої оцінки, за яких обставин самоствердження може бути найбільш ефективним.

Результати дослідження опубліковані в журналі «Social Cognitive and Affective Neuroscience».

Запитання до матеріалу

Максимальна кількість балів, яку Ви можете отримати:

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
Бюджет МОЗ України-2019: про пріоритетні н ...
Надія для пацієнтів із розладами зору
Від коронавірусу видужали 5 тисяч людей
Всесвітній день імунізації
МКХ-10 vs МКХ-11: зміни у класі F. Частина ...
Названо ім’я найбільш імовірного кандидата ...
Дослідження: як недосип знижує больовий по ...