Високосольова дієта погіршує здоров'я мікробіому кишківника

Дата публікації: 23.06.2020

Автори: Відкриті джерела , Редакція платформи "Аксемедін"

Ключові слова: кишківник, ШКТ, харчування, мікробіом, гіпертензія, високосольова дієта, сіль


У жінок із нелікованою артеріальною гіпертензією зменшення споживання солі до рівня, що вважається здоровим, виявляється корисним як для мікробіому кишківника, так і для їхнього артеріального тиску.

Американська асоціація серця рекомендує американцям щодня споживати менш як 2 300 міліграмів натрію, але більшість дорослого населення споживає більш як 3 400 міліграмів.

У крові 145-и дорослих учасників дослідження з нелікованою артеріальною гіпертензією (АГ), особливо у жінок, лише за 6 тижнів споживання натрію близько 2 300 міліграмів щоденно вчені виявили підвищення рівня коротколанцюгових жирних кислот (КЖК) – показник здорового мікробіому кишківника. В учасників дослідження також спостерігали зниження артеріального тиску та збільшення еластичності судин.

Доктор медичних наук, молекулярний генетик Гайдун Чжу з Медичного коледжу Джорджії при університеті Огасти, що в США, сказала, що це ще вагоміші докази на користь того, що мікробіом кишківника відіграє безпосередню роль у регулюванні артеріального тиску.

На думку доктора Гайдун Чжу, їхнє дослідження, опубліковане в журналі «Hypertension», вперше розглядає, як зменшення споживання солі людиною впливає на рівень коротколанцюгових жирних кислот (КЖК).

Виявлені дані свідчать про те, що дієта з високим вмістом солі змінює мікробіом кишківника. Це вже встановлено на тваринних моделях гіпертензії, на яку впливає кількість спожитої солі, але інформації про людські моделі поки що замало.

«Ми намагаємося зрозуміти основні механізми», каже доктор Гайдун Чжу. Фокус науковця у дослідженні падає на вивчення того, яким чином дієта з високим вмістом солі провокує підвищення артеріального тиску.

Мікробіом кишківника – це всі бактерії, віруси, найпростіші та грибки, які населяють шлунково-кишковий тракт. Вони мають широкий спектр функцій: від допомоги у перетравлюванні їжі – до імунної відповіді та до впливу на схильність набирати вагу. Проблеми з мікробіомом пов’язані з широким спектром захворювань: від раку – до шлунково-кишкових проблем чи алергії. Рівень КЖК у крові можна вважати показником здоров'я мікробіому кишківника.

Гіпотеза дослідників така: навіть незначне зниження споживання солі може змінити концентрацію КЖК та знизити артеріальний тиск.

У дослідженні взяли участь представники різних рас та статей віком від 30 до 75 років з нелікованою АГ. Мікробіом кишківника учасників досліджували за допомогою вимірювання рівня КЖК.

Хоча низькосольова дієта позитивно вплинула на представників обох статей, більш вираженими показники були все-таки у жінок. Наприклад, систолічний тиск був майже на 5 пунктів нижчим у жінок та на 3 пункти нижчим у чоловіків.

«Нам потрібно вивчати це далі, щоб пересвідчитися, що сіль по-різному впливає на рівень артеріального тиску у чоловіків та жінок», – підкреслила доктор Гайдун Чжу.

Надалі вчені Медичного коледжу Джорджії хочуть провести масштабніше дослідження, яке також враховуватиме фекальні зразки учасників, аби більш детально оцінити мікробіом та стан здоров'я.

Мікробіом кишківника може мати у 200 разів більше генів, ніж геном людини, який має 20 000 генів, і важить до 5-ти кілограмів. Коротколанцюгові жирні кислоти є основним джерелом енергії для епітеліальних клітин, які вистилають товстий кишківник і не дають вмісту шлунково-кишкового тракту просочуватися в організм. Вважають, що КЖК відіграють важливу роль у захисті нас від таких проблем, як запалення, ожиріння та діабет.

Запитання до матеріалу

Максимальна кількість балів, яку Ви можете отримати:

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
Паліативна допомога в Європі: заклик до ді ...
Перемога над поліомієлітом — перемога для ...
Надія для пацієнтів із розладами зору
Neuralink – футуристична ідея чи майбутнє ...
Ходьба і рух сприяють грі мозку і роботі д ...
У День уролога — про урологію
ООН і гуманітарним організаціям необхідно ...