Ефективність вакцини БЦЖ від коронавірусу починають випробовувати у світі

Дата публікації: 31.03.2020

Автори: Відкриті джерела

Ключові слова: захворюваність, БЦЖ, коронавірус, бцж

Дослідники з чотирьох країн починають клінічні випробування вакцини від туберкульозу БЦЖ для боротьби із коронавірусом 2019 року. Дослідження проводитимуть на медпрацівниках та людях старшого віку, повідомляє Science.

У Нідерландах близько 1000 медичних співробітників планують залучити у восьми лікарнях до експерименту. Їм даватимуть або вакцину БЦЖ, або плацебо.

БЦЖ (BCG - bacillus Calmette-Guérin) містить ослаблений штам Mycobacterium bovis , «двоюрідного брата» M. tuberculosis ,  мікроба, що викликає туберкульоз. Вакцина названа на честь французьких мікробіологів Альберта Кальметта і Каміля Герена, які розробили її на початку 20 ст. Вакцину дають дітям на першому році життя у більшості країн світу. Вона безпечна і дешева, але попереджає в середньому 60% туберкульозу в дітей з великою різницею між країнами.

Хоча вакцини зазвичай викликають імунні реакції, специфічні для цільового патогену, БЦЖ може також підвищити здатність імунної системи боротися із хвороботворними мікроорганізмами, крім бактерій ТБ. Такі результати клінічних та обсерваційних досліджень опублікували кілька десятиліть тому данські дослідники Пітер Аабі та Крістіна Стебелл Бенн. Вони дійшли висновку, що вакцина попереджає близько 30% інфекцій будь-якого відомого патогену, включаючи віруси, в перший рік після її введення. Втім, дослідження в цій області були розкритиковані за їхню методологію. Огляди на замовлення ВООЗ оцінили переваги БЦЖ як такі, яким необхідні рандомізовані дослідження.

Відтоді клінічні дані посилились і кілька груп просунулися в дослідженні БЦЖ. Міхай Нетеа, спеціаліст з інфекційних захворювань в Медичному центрі Університету Радбуда (Нідерланди), виявив, що вакцина може не відповідати знанням з підручника щодо того, як працює імунітет.

Коли патоген потрапляє в організм, лейкоцити «вродженої» гілки імунної системи атакують його першими, вони можуть обробляти до 99% інфекцій. Якщо ці клітини виходять з ладу, вони викликають «адаптивну» імунну систему. Тоді Т-клітини і В-клітини, які продукують антитіла, починають ділитися, щоб приєднатися до боротьби. Ключем до цього є те, що певні Т-клітини чи антитіла є специфічними для патогену. Щойно патоген знищений, невелика частина цих патоген-специфічних клітин трансформується в клітини пам’яті, які прискорюють виробництво Т-клітин і В-клітин наступного разу під час атак тих самих патогенів. Вакцини базуються на цьому механізмі імунітету.

Вважалося, що вроджена імунна система не має такої пам’яті. Але команда Нетеа виявила, що БЦЖ запускає не тільки пам’ять T-клітин і В-клітин, специфічну для мікобактерій, але й стимулює вроджені клітини імунітету на тривалий час. Нетей з колегами називають це «тренованим імунітетом».

В рандомізованому плацебо-контрольованому дослідженні, опублікованому в 2018 році, команда продемонструвала, що вакцинація БЦЖ захищає від експериментальної інфекції ослабленої форми вірусу жовтої лихоманки.

Компанія Нетеа проводила дослідження в Греції, щоб з’ясувати, чи може БЦЖ підвищити стійкість до інфекцій у старших людей загалом. Він планує почати аналогічне дослідження в Нідерландах. Дослідження було розроблене до появи нового коронавірусу, але пандемія може більш чітко виявити широкі ефекти БЦЖ.

Подібні дослідження розпочнуть і в Інституті біології інфекції Макса Планка.

Близько 4000 співробітників австралійських лікарень приймуть участь у випробуванні вакцини БЦЖ, яке розпочнеться наступного тижня, а результати очікуються приблизно через 6 місяців, повідомляє Reuters.


Дізнавайтесь багато потрібної практичної інформації щодо питань інфекційного контролю, зокрема з огляду на пандемію коронавірусної інфекції в новому навчальному курсі «COVID-19: Заходи з інфекційного контролю» від лікаря-епідеміолога, голови ГО «Інфекційний контроль в Україні», керівника Національної експертної групи з інфекційного контролю (NEGIC) Андрія Александріна. За цей курс Ви отримуєте Диплом Accemedin.

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
Вплив тестостерону на ризик метаболічних і ...
Чи зможуть лікарі комунікувати з новим мін ...
ВООЗ: антитіла до COVID-19 не свідчать про ...
Нова керівниця МОЗ призначила 7 радників
Щодо призначення заступників міністрів МОЗ
Націленість на ракове оточення для поперед ...
У 2020 році НСЗУ оплачуватиме лікування го ...