Нейрони CALCR можуть впливати на контроль апетиту і ваги тіла

Дата публікації: 23.01.2020

Автори: Відкриті джерела

Ключові слова: ожиріння, їжа, нейрони CALCR

Науковці Мічиганського університету відкрили механізм пригнічення апетиту без нудоти для лікування людей з ожирінням. Про результати дослідів на мишах вони розповіли в журналі Science Daily.

Багатьом людям знайоме відчуття відрази до продуктів, після вживання яких вони отруїлися. Вчені пояснюють це тим, що подразнений кишечник сигналізує мозку про захворювання, викликаючи огиду до смаку певної страви.

Вочевидь, в мозку є структура, яка пригнічує апетит. Вона пов’язана зі шлунком і при подразненні викликає нудоту. За словами директора Мічиганського дослідницького центру діабету (Michigan Diabetes Research Center's), доктора медицини Мартіна Майєрса молодшого, вживання порційної їжі приносить задоволення, навіть якщо увімкнути сигнал заборони їжі.

«Отже, має існувати ланцюг, — продовжує Майєрс, — що зупиняє нормальний процес вживання їжі без негативних наслідків».

Проведене дослідження клітинного метаболізму, можливо, виявило цей другий ланцюг у мишей. Мартін Майєрс, Ренді Сілі, доктор медицини, директор Мічіганського дослідницького центру з питань ожиріння, з командою вчених намагалися краще зрозуміти, яка структура мозку стримує апетит, а які нейрони відповідають за бажання або небажання їсти у мишей.

  • Сигнал кишечника і мозку, що пригнічує апетит, запускається типом нейронів, що містять рецептор кальцитоніну (CALCR).
  • CALCR знаходяться в довгастому мозку.
  • Виявилося: CALCR мають бути неактивними в мозку, щоб захворювання кишечника викликали неприємну відповідь.

Це говорить про те, що має існувати можливість відокремити системи стовбура мозку, які пригнічують бажання харчуватися, від систем, що викликають нудоту.

Команда доктора Майєрса виявила, що можливо генетично активувати нейрони CALCR, щоб такий процес відбувся.

Оскільки існують нейрони, яки здатні пригнічувати прийом їжі, але викликають неприємні ефекти, це повинно означати, що у мозку мають бути інші типи нейронів або ланцюгів, які мають можливість припинити зв'язок харчування з різними емоційними реакціями.

  • Коли дослідники інактивували нейрони CALCR, вони несподівано відкрили, що мозок контролює не тільки порції і споживання їжі.
  • Вимкнення таких нейронів не лише зупиняло пригнічення харчування кишковими сигналами, але й спричиняло постійне збільшення споживання їжі.

Миші стали товстіти, що дозволяє припустити: система стовбура мозку контролює кількість споживаної їжі протягом тривалого часу. Це створює схильність до ожиріння через енергетичний дисбаланс.

Активація нейронів CALCR знижувала вживання їжі і вагу тіла без негативних ефектів з боку кишечника. У ході дослідження команда Майєрса виявила другий тип нейронів — ССК.

  • ССК також зменшують вживання їжі і вагу тіла.
  • Але на відміну від CALCR, створюють протилежну внутрішню реакцію.

Як пояснює Майєр, ССК активують те, що ми б назвали «огидною схемою».

На ожиріння страждає понад третина дорослого населення в розвинених країнах. Воно є одним із чинників ризику виникнення діабету та інших хронічних захворювань.

  • На жаль, побічним ефектом багатьох дієтичних препаратів є нудота.
  • Ожиріння залишається станом, при лікуванні якого виникають фармацевтичні складнощі, оскільки варіанти лікування мають обмежену терапевтичну користь.

Потенційний препарат, що вмикає CALCR і вимикає CGRP — пригнічує вживання їжі та забезпечує тривалий контроль споживання їжі і маси тіла, може стати в пригоді особам з ожирінням.

«Якби ми змогли знайти для людей з надмірною вагою ліки, що пригнічують споживання їжі для довгострокової втрати ваги без негативних побічних ефектів, це б абсолютно змінило чиєсь життя», — каже доктор Майєр.

ДЖЕРЕЛО 

Запитання до матеріалу

Максимальна кількість балів, яку Ви можете отримати:

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
Варто зробити тест на вірусні гепатити
Україна проводить підготовчі заходи до ева ...
Професійне самоврядування медичних професі ...
Піклування про себе — безпека для оточення
Програма медичних гарантій: впровадження в ...
Вчені: зв’язок між червоним м’ясом та серц ...
Рак простати зможуть лікувати золотими нан ...