Тривалий сон підвищує ризик виникнення інсульту на 85%

Дата публікації: 18.12.2019

Автори: Редакція «Аксемедін» , Відкриті джерела

Ключові слова: тривалість сну, ризик інсульту

Інсульт — одна із провідних причин інвалідності і смертності в усьому світі. Зокрема у США він щороку реєструється у 795 000 осіб . Нове дослідження довело, що надмірний сон значно підвищує ризик виникнення цієї гострої судинної події.

За достовірними статистичними даними, щороку інсульт вражає 15 мільйонів осіб, із них:

 • 6 мільйонів позбавляє життя;
 • у 5 мільйонів викликає стійкі розлади функцій організму, що значно обмежують життєдіяльність.

Перелік факторів ризику інсульту величезний, починаючи від способу життя, у тому числі і куріння, до коморбідних станів, таких як діабет. Нещодавно спеціалісти звернули увагу на ще одну потенційну загрозу — тривалість сну. У декількох достовірних дослідженнях виявилося, що регулярний брак або, навпаки, надмірна тривалість сну (понад 7 годин на добу) також підвищують ризик виникнення серцево-судинних подій, включаючи інсульт.

У журналі Neurology  опубліковані результати дослідження групи фахівців з Університету науки і технологій в Ухані (Китай) на чолі з доктором Сяомін Чжаном:

 • Протягом шести років проводилось спостереження за 31750 особами, жодна із яких раніше не мала проблем з інсультом.
 • Середній вік людей, що взяли участь у дослідженні, складав 62 роки.
 • У респондентів зареєстровано 1557 випадків інсульту.

Учасникам дослідження пропонувалося відповідсти на кілька запитань стосовно звичок та умов життя, пов’язаних зі сном. Виявилося, що 8% учасників полюбляли подрімати більше 90 хвилин вдень, а 24% повідомили, що сплять понад 9 годин щоночі.


Були виявлені такі закономірності:

 • Ті, хто спав протягом 9 або більше годин на добу, мали на 23% більший ризик пережити інсульт, ніж ті, хто регулярно перебував у царстві Морфея лише 7-8 годин щоночі.
 • Любителі подрімати вдень 90 і більше хвилин, мали на 25% більше ризику згодом перенести інсульт, ніж ті, хто присвячував денному сну не більше півгодини.
 • Особи, що полюбляють занадто довго спати як вдень, так і вночі, мали проблеми з інсультом на 85% частіше тих, хто мав помірну кількість сну.
 • Нарешті, схоже, важливу роль зіграла якість сну: у людей з інсомніями ймовірність інсульту зростала на 29% порівняно з тими, у яких якість сну, за повідомленнями, не страждала.

Ці тенденції продовжували прослідковувалися після врахування потенційних чинників, таких як гіпертонія, діабет і куріння. Дослідники визнають деякі обмеження в своїй роботі, а також необхідність більш поглибленого вивчення цього зв’язку.

 • По-перше, оскільки дослідження було спостережним, воно не може довести причинний зв'язок між тривалістю сну і ризиком виникнення інсульту.
 • По-друге, не враховувались апное уві сні або інші розлади сну, які могли вплинути на результати.
 • Нарешті, зробити висновки можна лише стосовно літніх здорових китайців.

Необхідні додаткові спостереження, щоб зрозуміти, як тривалість і якість сну пов'язані з підвищеним ризиком розвитку інсульту, але, як прокоментував доктор Чжан, попередні дослідження довели, що у любителів довше спати спостерігається несприятлива зміна рівня холестерину і збільшення окружності талії, а це вже — доведені ризики виникнення інсульту.

ДЖЕРЕЛО 

Запитання до матеріалу

Максимальна кількість балів, яку Ви можете отримати:

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
Всесвітній день миття рук
Винайдена вакцина від вірусу Зіка
У Гарварді навчилися руйнувати вірус герпе ...
Уряд прийняв низку рішень, що мають убезпе ...
МОЗ чи НСЗУ?
Заміна легеневого клапана без операції
Відбулося перше засідання робочої групи з ...