Щорічний «Movember», або ж «Вусопад»

Дата публікації: 19.11.2019

Автори: Відкриті джерела

Ключові слова: мовембер, вусопад, чоловіче здоров'я

«Якщо ви чоловік, то цього місяця у вас є нагода не голитися, водночас привернути увагу до важливих тем, що стосуються здоров’я. Протягом всього листопада в світі триває щорічна акція «Movember» — написала на своїй сторінці у фейсбуці Уляна Супрун.

Так, справді, протягом усієї акції «Movember» чоловіки не голять обличчя і тим самим закликають суспільство звернути увагу на чоловічі проблеми зі здоров’ям, зокрема такі, як рак простати, рак яєчок, психічне здоров'я та профілактику самогубств серед чоловіків; а також спонукати їх дбати про своє здоров’я.


Назва акції – «Мове́мбер» — утворена з двох слів : «moustache», що з англ.— «вуса» (австралійський сленґовий варіант – «mo»), і «november» — листопад. В українському варіанті – «Вусопад». Цю акцію започаткували в Австралії у 2003 році.  І вже за перший рік 480 учасників допомогли зібрати майже 50 000 доларів для Фонду раку передміхурової залози Австралії (PCFA). Протягом наступних 15 років акція «перетнула» океан і нині є подією світового масштабу.


Акцію «Мове́мбер» підтримує благодійна організація «Movember Foundation», яка не лише проводить щорічні заходи, а й збирає кошти задля обізнаності людей щодо питань охорони здоров'я чоловіків. Із моменту створення «Movember Foundation» зібрала 837 млн доларів та профінансувала більше 1 200 проектів у понад 20-ти країнах.

Фонд має на меті збільшити частоту виявлення раку на ранніх стадіях, забезпечити діагностування, ефективне лікування та знизити кількість смертей від онкологічних захворювань. Також  фонд закликає чоловіків дізнаватись власну сімейну історію щодо раку та починати вести більш здоровий спосіб життя.

У 2012 році «The Global Journal» вніс «Movember» до сотні найкращих неурядових організацій.

Хоча офіційно «Movember» в Україні не стартував, багато співвітчизників уже не перший рік приєднуються до проекту із власної ініціативи. Серед волонтерів і наші онкоурологи!
Спілка онкоурологів України навіть назвала свою щорічну конференцію «Мовембер-2019».

«Так, до акції приєдналося багато колег. До певної міри це наш обов’язок – пропагувати відповідальне ставлення до здоров’я і привертати увагу до актуальних проблем. А рак передміхурової залози – гостре питання як у всьому світі, де рак простати діагностується у кожного шостого чоловіка, так і в Україні, де ситуація ускладнюється тим, що ми ще не маємо культури профілактичних оглядів. Тому чоловіки часто звертаються до лікаря на пізніх стадіях раку, коли можна зробити вже не так багато. Тоді як за умов вчасного виявлення пухлини, захворювання у більшості випадків повністю виліковне.
Тому ми радіємо, коли знайомі цікавляться, з якого дива ми раптом почали відрощувати вуса – так у нас з’являється нагода розповісти і про «Movember», і про рак простати, і про важливість своєчасної діагностики», - розповів Андрій Круцько керівник центру
«Урології та онкоурології з використанням лазерних технологій» (ЛТ).

Фонд закликає чоловіків дізнаватись власну сімейну історію щодо раку та починати вести більш здоровий спосіб життя.

Уляна Супрун зазначила, що рак простати є найпоширенішим видом злоякісного утворення серед чоловіків, якому притаманний повільний розвиток, тому протягом тривалого часу людина може не мати симптомів.

Ризик раку простати зростає з віком: переважно хворіють чоловіки старше 50 років. Тому після сорока років їм рекомендують регулярно робити простий аналіз крові на PSA (простат-специфічний антиген), а також проходити огляд в уролога, щоб виявити захворювання на ранній стадії. Лікар може порадити пройти обстеження раніше, якщо в родині хтось мав цю хворобу. 

Як зазначила колишній міністр, першими симптомами, що мають спонукати негайно звернутись до лікаря є: підвищена потреба у сечовипусканні, особливо вночі; утруднене сечовипускання; біль або печіння під час цього процесу; відчуття, що сечовий міхур не повністю спорожнений; кров у сечі або спермі; болісна еякуляція; біль у спині, стегні або тазу, який не минає. Щоб отримати більше інформації про ранні симптоми раку простати, слід звернутись до свого сімейного лікаря.

Рак яєчок трапляється відносно рідко та складає близько 1% від усіх випадків раку серед чоловіків у всьому світі. Зазвичай це захворювання вражає чоловіків віком від 15 до 49 років.

Типовими його симптомами є безболісний набряк чи грудочка в яєчку або будь-яка зміна їхньої форми/текстури. Також може виникати оніміння, дискомфорт, різниця в розмірі між яєчками та больові відчуття. Додатковими симптомами раку яєчка можуть бути набряк та збільшення грудей у зв’язку з гормональними змінами, біль у попереку, задишка, біль у грудній клітці, постійний кашель. Вони характерніші для пізньої стадії хвороби, коли рак розповсюджується на інші органи та лімфатичні вузли.

Факторами, які підвищують ризик хвороби, можуть бути: неопущення яєчка (крипторхізм), сімейна історія щодо цього захворювання, попередній діагноз раку яєчка та вік.

Вчасно діагностований рак яєчок у більшості випадків піддається лікуванню. Тому за наявності симптомів варто негайно звернутися до сімейного лікаря.

Психічні проблеми серед чоловіків — доволі складне питання, адже вони не звикли розповідати про власне психічне здоров’я.

Наприклад, у Великобританії в 2017 році було зафіксовано понад 5 500 самогубств, 75% з них вчинили саме чоловіки. Тут самогубства є провідною причиною смерті серед чоловіків. За даними CDC, схожа ситуація спостерігається і у США.

Симптоми, що можуть свідчити про потребу звернутися за кваліфікованою допомогою: невмотивований гнів, дратівливість або агресивність; помітні зміни настрою, рівня енергії чи апетиту; проблеми зі сном; труднощі в зосередженні; підвищена стурбованість або відчуття стресу; зловживання алкоголем та/або наркотичними речовинами; сум, відчуття безнадії, суїцидальні думки; ризикова поведінка; біль у животі або проблеми з травленням без причини.

В Україні тривалість життя чоловіків на десять років менша, ніж у жінок. Причина — сукупність факторів, які можна узагальнити словосполученням «спосіб життя». Вбивають чоловіків передусім алкоголь, куріння, харчування та доволі поширене зневажливе ставлення до свого здоров’я. 

Тому будьмо обізнаними, дбаймо про здоров’я своє і своїх ближніх, і вчасно звертаймось до спеціалістів!

ДЖЕРЕЛО

Запитання до матеріалу

Максимальна кількість балів, яку Ви можете отримати:

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
Свято, що спонукає рухатися
НСЗУ для вторинної ланки
Здоров'я нирок для всіх і всюди: підтриман ...
Вчені: зв’язок між червоним м’ясом та серц ...
Глюкокортикоїди підвищують ризик розвитку ...
ВООЗ оцінила програму “Доступні ліки”: укр ...
У День уролога — про урологію