Вчені розробили аналіз крові на біль

Дата публікації: 15.02.2019

Автори: Редакція «Аксемедін»

Ключові слова: психіатрія, біль, біомаркери, опіоїди

Американські медики здійснили прорив — розробили тест для вимірювання болю в пацієнтів, який має зменшити надмірне призначення опіоїдів у США. Дослідження опубліковане в журналі Molecular Psychiatry.

Автор тесту — професор психіатрії Александр Нігулеску — спостерігав за сотнями учасників дослідження в медичному центрі Richard L. Roudebush.

Він визначав біомаркери у крові, які дають змогу об’єктивно визначити, наскільки сильний біль відчуває пацієнт. Перший такий аналіз крові допоміг би лікарям легше знімати біль та спрогнозувати майбутні дії, що були б раціональні для полегшення болю у конкретного пацієнта.


«Ми розробили прототип аналізу крові, який може дати лікарям розуміння, наскільки сильний цей біль. Дуже важливо мати об’єктивну міру болю, бо досі біль був лише суб’єктивним відчуттям, тому доводилося покладатися на слова пацієнтів та враження лікарів, — наголошує Нігулеску. — Коли ми з іншими психіатрами почали цю роботу, ми мали на меті знайти кращі способи лікувати людей, які відчувають біль».

Під час дослідження вчені вивчили біомаркери болю, виявлені у крові, — в даному випадку це молекули, які вказують на тяжкість захворювання. Так само, як глюкоза є біомаркером діабету, ці молекули дадуть змогу кількісно вимірювати біль, що допоможе зупинити епідемію призначення опіоїдів.


«Ліки, які спричиняють звикання, в багатьох випадках призначали надмірно, адже не було об’єктивної шкали, щоб визначити, наскільки сильно страждає пацієнт, — додає професор. — Раніше в лікарів не було альтернативи: якщо людина каже «боляче», давайте призначимо знеболювальне. Нині це переросло у велику проблему. Щоб лікувати адекватно, потрібні альтернативи опіоїдам».

Дослідники використовують базу даних рецепторів, аналогічну базі даних відбитків пальців у ФБР, щоб співвіднести виявлені біомаркери з профілями ліків та природних сполук, занесеними в цю базу.

«Біомаркер подібний до відбитка пальця. Ми співвідносимо його з базою даних і бачимо, яка сполука відповідає цьому біомаркеру. Часто найкращі ліки — неопіоїдні препарати. Ми знайшли деякі сполуки, які найліпше допомагають за певних станів, але їх десятиліттями використовували для лікування інших речей».

Відповідно до ініціативи IU Grand Challenge Precision Health, яка почала діяти в червні 2016 року, це дослідження відкриває шлях до прицільних ліків від болю.

Ми знайшли деякі сполуки, які найліпше допомагають за певних станів, але їх десятиліттями використовували для лікування інших речей.

Крім того, експерти виявили біомаркери, які можуть вказати на можливість у пацієнта хронічного тривалого болю в майбутньому. Вивчаючи біль, вчені використали підходи із психіатрії, які добре спрацьовували стосовно схильності до самогубств та депресій.

«Спершу ми хотіли знайти універсальні маркери болю, і ми зробили це. Проте нині ми знаємо, що деякі маркери краще вказують на стан чоловіків, а інші — на стан жінок. Так само деякі біомаркери краще свідчать про головний біль, а інші — про фіброміалгію. От куди ми хочемо просуватися в наших дослідженнях», — додає Нігулеску.

Запитання до матеріалу

Максимальна кількість балів, яку Ви можете отримати:

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
Рослинна сполука зменшує когнітивний дефіц ...
Перебіг та фактори ризику смертності дорос ...
Науковці дослідили механізм специфічного т ...
Всесвітній день гуманітарної допомоги
Хворим на коронавірус переливають плазму к ...
Ознаки та симптоми дименції з тільцями Лев ...
МОЗ України розпочинає роботу над створенн ...