Клінічне завдання. Нудота і запаморочення. Діагностичний пошук

Дата публікації: 24.09.2018

Автори: Редакція «Аксемедін»

Ключові слова: передозування наркотичними засобами, гостра нейротоксичність, фенітоїн

17-річну пацієнтку К. госпіталізовано до відділення невідкладної допомоги з проводу запаморочення. Стан розвинувся кілька годин тому, раніше вона почувала себе добре. У неї виникло відчуття обертання навколишніх предметів, яке супроводжувалось нудотою і сонливістю. З її слів, головного болю в неї немає.

Анамнез: не обтяжений. Пацієнтка не палить, не приймає ліки, вживання наркотичних засобів заперечує. Вона живе з батьками, її батько страждає на епілепсію, мати – на гіпотиреоз.

Об’єктивно: свідомість загальмована, мова сплутана. ЧСС становить 64/хв, рівень артеріального тиску — 90/70 мм рт. ст., ЧД — 12/хв. З боку серцево-судинної, дихальної систем і органів черевної порожнини патології не виявлено. Дослідження периферичної нервової системи в нормі, крім порушення координації в обох руках і ногах та нестабільної ходи. Дослідження очного дна патології не виявило, зіниці реагують на світло. Обсяг рухів очних яблук у нормі, наявний різнонаправлений ністагм. Слух у нормі, як і решта черепних нервів.


Привертає увагу гостра поява клінічних проявів і загальмованості у 17-річної дівчини, що вимагає виключення передозування наркотичних засобів. Її батько страждає на епілепсію та імовірно вживає протисудомні засоби. Тому найбільш імовірною причиною такого стану в пацієнтки є передозування фенітоїном, який застосовує її батько для лікування епілепсії. Причиною передозування можливо стала стурбованість К. з приводу екзаменаційної сесії. Надмірне застосування барбітуратів, алкоголю та фенітоїну призводять до формування гострої нейротоксичності, що проявляється запамороченням, дизартрією, атаксією та ністагмом. У важких випадках виникає артеріальна гіпотензія та пригнічення дихання, кома.

Причини запаморочення

Периферичні ураження

Центральні ураження

Доброякісне позиційне запаморочення                   

Ішемія головного мозку

Вестибулярний нейроніт     

Пухлини задньої черепної ямки

Хвороба Меньєра                                                  

Розсіяний склероз

Захворювання середнього вуха

Алкоголь/наркотики

Аміноглікозидна токсичність

Мігрень, епілепсія

Тривалість атак допомагає з’ясувати причини появи запаморочення. Доброякісне позиційне запаморочення триває менше 1 хвилини. Напади запаморочення при хворобі Меньєра виникають періодично та тривають до 24 год. Вестибулярний нейроніт не має періодичного характеру, але триває кілька днів, тоді як запаморочення при вживанні ототоксичних засобів як правило, є постійним.

Тривалість атак допомагає з’ясувати причини появи запаморочення

Ішемічні напади виникають у пацієнтів з ознаками дифузного судинного захворювання головного мозку. Розсіяний склероз може спочатку проявлятися  гострим нападом запаморочення тривалістю 2 – 3 тижні. Пухлини задньої черепної ямки зазвичай проявляються ознаками вогнищевого ураження. Слухові невроми зазвичай супроводжуються запамороченням та глухотою. Мігренозні напади часто виникають одночасно з нудотою і блюванням. Скронева епілепсія супроводжується запамороченням, часто пов'язаним з слуховими та візуальними галюцинаціями. Центральні ураження супроводжується ністагмом — різноспрямованим або вертикальним, тоді як периферичні — спричиняють однобічний горизонтальний ністагм.


Клінічне завдання

Ознайомтеся з варіантами розв’язання цього клінічного завдання.

Яка концентрація фенітоїну в крові свідчить про передозування препарату?

  • 10 – 20 мкг/мл

  • 21 – 40 мкг/мл

  • 40 – 60 мкг/мл

На підставі наведеної клінічної ситуації дайте відповідь на запитання до матеріалу, обравши один із вищезазначених варіантів.

Запитання до матеріалу

Максимальна кількість балів, яку Ви можете отримати:

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
Основні рекомендації щодо лікування пацієн ...
Ультразвуковое исследование печени в норме ...
Лікування сезонного алергічного риніту
Валентин Парій про роль асоціацій у БПР лі ...
Розлади сечовиділення: стресове і ургентне ...
Літня небезпека лептоспірозу
Хроніка глюкометрії. Прилади минулого та п ...