Перший день практичної конференції експертів «Лікар 2020»: кращі практики» очима учасника

Дата публікації: 22.02.2019

Автори: Юдіна Ольга лікар-педіатр, Жмеринська центральна районна лікарня

Ключові слова: НСЗУ, програма медичних гарантій, медична послуга

Долучитися до команди позаштатних медичних експертів НСЗУ міг кожен лікар, що має три роки стажу роботи за спеціальностями: педіатрія, терапія, сімейна медицина, кардіологія, пульмонологія, акушерство і гінекологія, хірургія, ендоскопія, лабораторна діагностика, функціональна та інструментальна діагностика, клінічна онкологія.

Організатори наголосили на основній меті заходу — ознайомити учасників із роллю НЗСУ у трансформації системи охорони здоров’я, із завданнями та очікуваннями від експертів, а також презентувати підходи до розроблення та запровадження програми медичних гарантій, провести практичну експертизу зазначених питань. Було підкреслено важливість залучення лікарів-практиків до змін, що відбуваються в системі охорони здоров’я.

Враження від організації конференції можна охарактеризувати одним словом — чіткість. Не виникло жодного запитання з пошуком місця проведення та реєстрацією. Вражає те, що захід розпочався чітко за розкладом. Не було й тих, хто запізнився. Це свідчить про вміння працівників НСЗУ обирати кадри.

Мабуть, уперше за мою лікарську практику привітальне слово не розтягнулося у часі, а звучало саме стільки, скільки було зазначено, — 10 хвилин. Звичайно, коли важливі питання обговорює група зацікавлених осіб, складно дотримуватися регламенту, але організатори продемонстрували, що цінують та поважають час — свій і майбутніх експертів.

Уперше за мою лікарську практику привітальне слово не розтягнулося у часі, а звучало саме стільки, скільки було зазначено, — 10 хвилин.

Голова НСЗУ Олег Петренко зауважив: все, що відбулося за останній рік на первинній ланці, – не диво, а велика праця багатьох людей. На етапі залучення до трансформації системи лікарів-практиків іноді буде здаватися, ніби нашу думку не взято до уваги.

Малоймовірно, що зміни на вищих рівнях медичної допомоги пройдуть так швидко й безболісно, як на первинці. Тож голова НСЗУ закликав нас відірватися від особистих клінічних проблем та побачити: насправді проблем в охороні здоров’я набагато більше. Він зауважив: українським пацієнтам має бути доступно все, що й пацієнтам у розвинених країнах Європи. Також О. Петренко вказав на невідповідність між 49-й та 95-й статтями Конституції України. На жаль, не все задеклароване доступно пересічному громадянину нашої країни.

Далі Олег Петренко зосередився на трьох аспектах, які впливають на формування медичної послуги: економіці, етиці, політиці. Ресурси завжди обмежені. Ринок в охороні здоров’я нетиповий: не можна порівнювати ринкові відносини в медицині та в інших галузях. Неможливо в охороні здоров’я вирішувати питання суто технічно. Половина витрат на охорону здоров’я в Україні йде з кишені хворого. НСЗУ забезпечує відповідь на три основних запитання щодо оплати медичних послуг: за що? кому? як?

Олег Петренко наголосив, що з 2020 року в системі охорони здоров’я суттєво зміняться правила, а саме:

 • пацієнти отримають гарантійний пакет послуг;
 • єдиним замовником і платником медичних послуг виступатиме НСЗУ;
 •  НСЗУ буде гарантувати ефективне та цільове використання коштів, прозорі методи, конкуренцію та рівність усіх форм власності;
 • запрацює електронна система охорони здоров’я.

Голова НСЗУ підкреслив важливість на цьому етапі реформування інвестувати кошти саме в медичні інформаційні системи. Нині персональний комп’ютер має з’явитися на столі кожного лікаря.

Лікарі та пацієнти, які гратимуть поза правилами, залишаться поза системою. Економічний стимул дуже швидко приводить до зміни поведінки.


Про функції та завдання фінансування охорони здоров’я доповідали консультанти ВООЗ Олександр Кацага і Ольга Зусь. Вони ознайомили учасників конференції з методиками розрахунку затрат «зверху донизу» та «знизу доверху». Обидві методики мають переваги та недоліки. Було підкреслено, що з усіх лікарських призначень український пацієнт витрачає 41% коштів на ліки з недоведеною ефективністю. А госпіталізація до стаціонару в Україні у 40% випадків необґрунтована.


Про впровадження в Україні Програми медичних гарантій розповіла Олена Горошко. А про залучення медичних експертів у межах роботи НСЗУ — Євгенія Мельник.

Найцікавіше відбувалося під час воркшопів. Майбутні експерти опрацьовували такі питання:

 • Доробки пропозицій з проблемних питань щодо якості надання первинної допомоги.
 • Пілотний проект за програмою медичних гарантій для амбулаторно-поліклінічної допомоги.
 • Пріоритетні стани у програмі медичних гарантій у 2020 році.

Варто відзначити роботу групи, де обговорювали лабораторні послуги. Група розглянула такі питання:

 • На які лабораторні дослідження може виписати направлення сімейний лікар?
 • Які критерії якості результатів дослідження?
 • Яке медичне обладнання треба використовувати?
 • Яку із запропонованих послуг варто викреслити з пакета медичних гарантій?

Останнє питання було найскладніше.

У лікарському середовищі є думка, що накази пишуть ті, хто ніколи не бачив хворого, не знає про справжній стан медицини на селі, не вміє лікувати. Але в маленькій групі зібралися саме лікарі-практики, проте… скільки людей — стільки думок.

У лікарському середовищі є думка, що накази пишуть ті, хто ніколи не бачив хворого, не знає про справжній стан медицини на селі.

В інших групах відбувалися не менш цікаві дискусії, наприклад такі. Навіщо вимагати від лікаря первинки в направленні на рентген-обстеження підпис та печатку, коли ми прагнемо, щоб усі направлення були винятково в електронному вигляді? Чи дійсно необхідна сімейному лікарю рентгенографія придаткових пазух носа? Буде він гайморит лікувати самостійно або направить пацієнта до оториноларинголога? Потрібно чи ні гінекологічне УЗД сімейному лікарю?

Це одна з найцікавіших конференцій, на яких мені пощастило побувати. Побачимо, які несподіванки очікують на нас завтра.

Запитання до матеріалу

Максимальна кількість балів, яку Ви можете отримати:

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
Як купити вакцину
Основні рекомендації щодо лікування пацієн ...
Як боротися з поліпрагмазією
Бета-амілоїдні білки як маркери ризику сме ...
Резюме рекомендаций NGC (2017) «Критерии р ...
Короткострокова фізико-хімічна стабільніст ...
Частина 3. Запобігання трансмісії ВГС у ві ...