МКХ-10 vs МКХ-11: зміни у класі F. Частина третя

Дата публікації: 22.10.2020

Автори: Відкриті джерела , Редакція платформи "Аксемедін"

Ключові слова: психіатрія, МКХ-10, МКХ-11


МКХ-11 — це великий крок у напрямку до кращої діагностики захворювань у населення. 

А краща діагностика — це завжди ефективніше лікування. Усі зміни до нового перегляду були занесені на основі огляду доступних наукових доказових досліджень робочої групи та експертними консультантами МКХ-11. Пропонуємо Вам дізнатися більше про нові діагнози, які тепер містяться в оновленому перегляді та про те, як змінилися вже відомі Вам розділи, адже експерти уточнили багато діагностичних критеріїв, прибрали недоказові та недостовірні синдроми та розлади, певні діагнози зробили самостійними нозологічними одиницями, а в інших цей статус забрали. 

Що нового та важливого зробили в колишньому класі «F» — читайте далі!

Кататонія

У МКХ-10 кататонія була одним із підтипів шизофренії (код F20.2, кататонічна шизофренія) або органічного розладу (код F06.1, органічний кататонічний розлад). З огляду на те, що кататонічний синдром може спостерігатися під час різних психічних розладів, у МКХ-11 додали новий розділ «Кататонія». Цей синдром характеризується одночасною появою кількох симптомів, як-от: ступор, каталепсія, воскова гнучкість, мутизм, негативізм, своєрідне позування, манірність, стереотипії, психомоторне збудження, ехолалія та ехопраксія.

Цей розділ містить у своєму складі:

• кататонію, пов’язану з іншим психічним розладом (код 6A40);
• кататонію, викликану психоактивними речовинами або медикаментами (код 6A41);
• кататонію неуточнену (код 6A4Z).

До розділу не відноситься: вторинний кататонічний синдром (код 6E69).

Біполярний розлад II типу (код 6A61)

Свого часу в DSM-IV запропонували розподілити біполярний розлад на тип I та тип II. Біполярний розлад I типу характеризується щонайменше одним маніакальним епізодом, тоді як біполярний розлад II типу характеризується щонайменше одним епізодом гіпоманії та одним депресивним епізодом. Ці два типи мають різну відповідь на монотерапію антидепресантами, різницю в нейрокогнітивній оцінці, генетичні ефекти та результати нейровізуалізації. Саме тому їх позначили в МКХ-11 як біполярний розлад I типу (код 6A60) та біполярний розлад II типу (код 6A61).  Кожен підрозділ має кілька підрубрик із характеристикою поточного стану.

Дисморфофобія (код 6B21)

Люди з дисморфофобією дуже зосереджені на одному або кількох дефектах чи вадах власного тіла, які зазвичай малопомітні або непомітні взагалі. Ця зацикленість є надмірною та повторюваною. Також вони постійно розглядають свій дефект, намагаються його замаскувати або виправити. Водночас вони усіма можливими способами уникають ситуацій, які можуть посилити переживання щодо цього дефекту або вади. У МКХ-10 дисморфофобію відносили до підрозділу іпохондричного розладу (код F45.2) або ж до інших сталих маячних розладів (код F22.8), якщо йшлося про маячну дисморфофобію.

Експерти врахували розповсюдженість розладу, чітку симптоматику та подібність до обсесивно-компульсивного або пов’язаних з ними розладів, тому в МКХ-11 дисморфофобію потрібно шукати саме в розділі «Обсесивно-компульсивний або пов’язані з ним розлади».

Нюховий розлад (референтний, код 6B22)

Нюховий розлад також приєднали до розділу обсесивно-компульсивного або пов’язаних із ним розладів. Він характеризується стійкими переживаннями та переконанням, що тіло людини виділяє дуже неприємний та гидкий запах, а також запах із рота, навіть якщо інші цей запах не відчувають або ледь відчувають. Люди з цим розладом постійно виконують дії, націлені на виявлення неприємного запаху власного тіла, намагаються його замаскувати. Також вони впевнені, що інші обговорюють між собою або розказують іншим про неприємний запах від людини. У МКХ-10 нюховий розклад не розглядався як самостійна нозологічна форма. 

Силогоманія (патологічне накопичення, синдром Плюшкіна, код 6B24)

Силогоманія характеризується накопиченням речей через надмірне придбання або труднощі з тим, щоб їх викинути, незалежно від вартості. У таких людей увесь час виникає бажання або поведінка, спрямована на безупинне накопичення та придбання предметів. Викидати непотрібні речі людина не може, тому що впевнена, що вони потрібні. У разі спроб щось викинути вона відчуває сильну тривогу та страждання. Накопичення часто сягають такого масштабу, що приміщення, в якому проживає людина, стають небезпечними для перебування. Раніше цей синдром могли позначати як прояв обсесивно-компульсивного розладу та відповідно кодувати. Часто люди з цим захворюванням не отримували належного лікування та серйозно травмувалися у власній оселі,  тому експерти наполягали на визнанні такого стану психічним розладом.

Екскоріативний розлад (дерматиломанія, невротична екскоріація, код 6B25.1)

Екскоріація — це механічне, часто поверхневе порушення цілісності шкіри або слизових оболонок внаслідок їх розчухування.

Екскоріативний розлад внесли в МКХ-11 у розділ повторюваних розладів поведінки, пов’язаних з тілом (категорія обсесивно-компульсивного або пов’язаних із ним розладів).

Цей розклад характеризується періодично повторюваним розчухуванням власної шкіри та безуспішними спробами це припинити. Під час перегляду МКХ наголошували на важливість винести цей стан окремо, а не сприймати як прояви обсесивно-компульсивного розладу, адже розчухуванню частіше передують сенсорні переживання, а не нав’язливі ідеї чи думки.


Більше загальної інформації про те, яких змін зазнав розділ «F»:

МКХ-10 vs МКХ-11: зміни у класі F. Частина перша

МКХ-10 vs МКХ-11: зміни у класі F. Частина друга 


Запитання до матеріалу

Максимальна кількість балів, яку Ви можете отримати:

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
Виявили гени, пов'язані із рецидивною лихо ...
Гостре засинання
Олег Шекера про проєкт закону про первинну ...
Гостра поправка
Гостра компетентність
Макрозагадка
Шлях внутрішньоочної тонометрії від фон Гр ...