Забруднене повітря як можливий фактор ризику розсіяного склерозу

Дата публікації: 27.05.2020

Автори: Відкриті джерела

Ключові слова: розсіяний склероз, забруднення повітря, концентрація твердих частинок

23 травня 2020 року на віртуальному конгресі Європейської академії неврології (European Academy of  Neurology) представлено результати дослідження щодо впливу повітря з вмістом твердих частинок на рівень захворюваності розсіяним склерозом. За результатами цього дослідження, ризик виникнення розсіяного склерозу у мешканців урбанізованих районів вищий на 29% порівняно з тими, хто проживає у сільській місцевості.

Концентрація твердих частинок у повітрі (далі — ТЧ) є непрямим показником забруднення повітря. Розрізняють ТЧ двох категорій:

  • ТЧ10 — діаметр частинок до 10 мікрон. Здатні глибоко проникати та осідати у легенях.
  • ТЧ2,5 — діаметр частинок не перевищує 2,5 мікрон. Спроможні долати аерогематичний бар’єр і потрапляти до кровоносного русла.

Експерти Всесвітньої організації охорони здоров’я вказують на ТЧ10 і ТЧ2,5 як на основні забруднювачі повітря, та пов’язують їх з хворобами серця, легенів, новоутвореннями. За даними ВООЗ, щорічно відбувається 4,2 мільйона випадків смерті внаслідок впливу атмосферного (зовнішнього) забруднення повітря.

Вибірка дослідження включала понад 900 пацієнтів з розсіяним склерозом. Було встановлено:

  • Рівень захворюваності на розсіяний склероз протягом останніх 50 років збільшився у 10 разів: з 16 випадків на 100 тис. населення у 1974 році до майже 170 випадків на 100 тис. населення натепер.
  • Хоча таке зростання показника захворюваності частково можна пояснити збільшенням виживаності пацієнтів з розсіяним склерозом, але не слід відкидати і вплив факторів ризику.

Аналіз проводився взимку, враховуючи, що цей сезон характеризується найвищими концентраціями забруднювальних речовин у північно-західному італійському регіоні Ломбардія, де проживає понад 547 000 осіб. Порівнювали три райони у межах досліджуваного регіону на основі їхніх рівнів урбанізації. У двох із них забруднення повітря перевищувало поріг, що встановлений Європейською комісією.

Як прокоментував результати дослідження професор Роберто Бергамаскі (Roberto Bergamaschi), добре відомо, що імунні захворювання на кшталт розсіяного склерозу пов’язані з безліччю генетичних і екологічних факторів. Деякі з них ретельно вивчені, зокрема, рівень вітаміну D, куріння, але лише окремі дослідження були зосереджені на забруднювачах повітря.

  • Автори цього дослідження припускають, що ТЧ через кілька механізмів провокують розвиток розсіяного склерозу.
  • У районах підвищеного ризику натепер проводиться спеціальне вивчення та аналіз впливу безлічі чинників навколишнього середовища, можливо, пов’язаних з неоднорідним розподілом ризику розсіяного склерозу.

У всьому світі зростає кількість людей, що живуть з розсіяним склерозом. Лише у Європі налічується понад 700 000 таких осіб. Переважна більшість (85%) пацієнтів мають рецидивно-ремітуючий перебіг захворювання, коли періоди ремісії чергуються з епізодами загострення симптоматики. Найчастіше розсіяний склероз розвивається у жінок у віці 20 — 40 років.

ДЖЕРЕЛО

Запитання до матеріалу

Максимальна кількість балів, яку Ви можете отримати:

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
Неспецифічний виразковий коліт: основні пр ...
Нові краплі для очей можуть запобігти поши ...
Мініінвазивні оперативні втручання на нижн ...
Державна політика щодо вакцинації напряму ...
Дослідження на тему вроджених вад серця
Клінічне завдання. Гострий абдомінальний б ...
Особливості перебігу та ефективність лікув ...