Надія для пацієнтів із розладами зору

Дата публікації: 08.08.2020

Автори: Відкриті джерела , Редакція платформи "Аксемедін"

Ключові слова: офтальмологія, стовбурові клітини, новини офтальмології, Міжнародний день офтальмології, ОКТ, ніацин, хвороба Беста


8 серпня 1927 року в місті Проскурів (натепер — Хмельницький) народився Святослав Миколайович Федоров. У пам'ять про цього видатного офтальмолога 8 серпня визнане Міжнародним днем офтальмології.

Редакція платформи «Аксемедін» щиро вітає колег-офтальмологів із професійним святом!

Спеціально до сьогоднішнього свята ми підготували збірку останніх новин за спеціальністю офтальмологія, які, сподіваємося, зацікавлять лікарів і інших спеціальностей.

23-го липня в «Американському журналі генетики людини» (American Journal of Human Genetics) опубліковано опис дослідження під керівництвом Девіда Ґемма (David Gamm) — доктора медицини, професора офтальмології та візуальних наук в Школі медицини та охорони здоров'я (School of Medicine and Public Health). Дослідження також очолювали Кріс Сага (Kris Saha) — доктор наук, доцент кафедри біомедичної інженерії та Вісконсинського інституту відкриттів (Wisconsin Institute for Discovery), і Бікаш Патнаік (Bikash Pattnaik) — доктор філософії, доцент педіатрії.

Дегенерація фоторецепторів жовтої плями або хвороба Беста — спадкове захворювання очей, яке зазвичай призводить до сліпоти протягом декількох десятиліть. Захворювання може бути викликане понад двома сотнями мутацій в гені BEST1. Дослідники змогли:

- «Виправити» хворобу в стовбурових клітинах пацієнтів з мутаціями BEST1, пригнічуючи «зламані» копії гена безліччю функціональних копій BEST1.

-  Цей підхід працював для більшості, але не для всіх мутацій BEST1, які вони тестували.

- Як альтернативний підхід до мутацій, які не реагували на цей метод збільшення гена, команда використовувала редагування гена CRISPR-Cas9 для націлювання і виправлення мутацій.

Така подвійна стратегія генної терапії може мати потенціал для лікування всіх мутацій хвороби Беста високоефективним способом. 


Науковці Інституту Ланжевена, спільного дослідницького підрозділу ESPCI Paris і CNRS у Франції, вперше отримали зображення оптичної когерентної томографії (ОКТ) — вигнутих шарів рогівки людини з деталізацією на рівні клітин і великою площею огляду. Новий інструмент ОКТ дозволяє поліпшити:

-  моніторинг очних захворювань;

- загальних станів, таких як діабет, які змінюють щільність нервів у рогівці.

Зображення з високою роздільною здатністю і великою площею зображення особливо важливо для поліпшення результатів операцій із видалення катаракти. Опис нового пристрою ОКТ, який забезпечує оптичні секції високого дозволу з площею в понад десять разів більшою, ніж у клінічних пристроїв, що натепер використовується для діагностики рогівки, опубліковано у липневому номері журналу оптичного суспільства «Optica». 


Понад 70 мільйонів чоловік у всьому світі страждають на глаукому. Варіантами лікування є:

- очні краплі для зменшення кількості рідини, що виділяється оком;

-  хірургічне втручання для відновлення циркуляції рідини.

Нове дослідження, що провели вчені Медичної школи Університету Міссурі та університетської клініки (University of Missouri School of Medicine and MU Health Care), дає уявлення про те, які пацієнти можуть отримати найбільшу користь від неінвазивного лікування — селективної лазерної трабекулопластики (СЛТ), що:

- знижує тиск за рахунок використання лазера для зміни тканини ока,

- внаслідок чого покращується відтік рідини.

Дослідники виявили: у пацієнтів із вищим рівнем внутрішньоочного  тиску, спостерігався більший ефект від СЛТ.

 

Спеціалісти з Медичної школи Університету Меріленда (University of Maryland School of Medicine) вперше ідентифікували стовбурові клітини в ділянці зорового нерва. Відкриття, опубліковане в липневому номері журналу «Матеріали Національної академії наук» (Proceedings of the National Academy of Sciences):

- представляє нову теорію про те, чому може розвиватися найпоширеніша форма глаукоми;

- пропонує нові потенційні способи лікування основної причини сліпоти у дорослих американців.

Так звані нейтральні клітини-попередники, що присутні в тканині зорового нерва під час народження, залишаються протягом десятиліть, допомагють живити нервові волокна, що утворюють зоровий нерв. Волокна, позбавлені цих клітин, можуть втратити стійкість до стресу і почати руйнуватися, викликаючи пошкодження зорового нерва, що в кінцевому підсумку може призвести до глаукоми. 


Науковці Центру очних досліджень Австралії  (Center for Eye Research Australia) опублікували результати першого у світі клінічного випробування, яке доводить, що вітамін B3 (ніацин) може відігравати важливу роль у захисті від пошкодження нервових клітин, що призводить до сліпоти при глаукомі.

Значне поліпшення зорової функції  спостерігалось у пацієнтів з глаукомою, які щодня отримували високу дозу (3 г) нікотинаміду протягом 12 тижнів на додаток до свого звичайного лікування для зниження очного тиску.

Більше цікавих матеріалів з офтальмології можна почитати тут: https://accemedin.com/library/25

Запитання до матеріалу

Максимальна кількість балів, яку Ви можете отримати:

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
Проблеми зору та COVID-19: точки дотику
Синдром червоного ока: як не пропустити се ...
Амблиопия, или «ленивый глаз»: клиника, ди ...
Нові краплі для очей можуть запобігти поши ...
Як погіршення зору впливає на економіку і ...
Клінічний випадок неповної форми синдрому ...
Чи можна спати в контактних лінзах?