Зубні протези — не тільки стоматологічна проблема

Дата публікації: 09.03.2021

Автори: Редакція платформи "Аксемедін"

Ключові слова: стоматологія, зубні протези, штучні зуби

Стоматологічне здоров'я в різні періоди історії було ознакою багатства і влади.

Існує тісний зв'язок між соціально-економічним становищем людей і здоров'ям їхньої порожнини рота. Люди із низьким рівнем доходу до сімдесятирічного віку мають на вісім зубів менше у порівнянні з багатими. Зуби — органи, які не здатні до самовідтворення. Тим, хто втратив зуби, протези допомагають насолоджуватися здоровим харчуванням і впевнено посміхатися. 9 березня — День штучних зубів (False Teeth Day).

Якісні зубні протези і імпланти  — не тільки стоматологічна проблема.

Втрата зубів сприятиме кістково-м'язовій слабкості

Це довели вчені стоматологічного інституту Королівського коледжу Лондону (King's College London). Вони вивчили загальний стан здоров'я 9 338 американців віком 50 років і старше.

• Учасників розподілили на три групи: які мають не менше 20 зубів, власники зубних протезів з менш ніж 20 зубами і люди, які не використовують протези і мають менше 20 власних зубів.

У власників 20 зубів ймовірність крихкості кісток була значно нижча у порівнянні з тими, у кого менше 20 зубів і хто не використали зубні протези. Також було виявлено, що ця група споживала найбільшу кількість поживних речовин.

• Люди, що мали менше 20 зубів і не використовували зубні протези, і ті, хто користувався зубними протезами, як було виявлено, споживали меншу кількість поживних речовин, у порівнянні з рекомендованими відповідно віку.

Хоча зубні протези покращують жувальну функцію, сила їхнього прикусу слабша, ніж у природних зубів. Тому  користувачі зубних протезів можуть уникати вживання певних продуктів. 

Втрата чутливості після тривалого використання фіксатора зубних протезів

У серпні 2017 року було описано випадок втрати чутливість в обох ногах після регулярного тривалого використання фіксатора зубних протезів, що містить цинк.

• 62-річний чоловік був госпіталізований у неврологічну клініку зі скаргами на оніміння, біль і слабкість в ногах. Симптоми тривали понад шість місяців.

• Після обстеження, у пацієнта було діагностовано мієлопатію, що спричинена дефіцитом міді.

• Через те, що його вставні зуби погано підігнані, чоловік використовував від 2 до 4 тюбиків фіксатора зубних протезів, що містить цинк, щотижня протягом останніх 15 років.

Надмірне споживання цинку перешкоджало засвоєнню міді, що призвело до неврологічних проблем.

Було рекомендовано припинити використання фіксатора і призначено добавки міді для лікування. Але повністю відновлення чутливості не настало. Лікарі пов’язують це з пізньою діагностикою.

Перед загальною анестезією слід видалити вставні зуби

2019 року описаний випадок, коли зубні протези 72-річного пацієнта застрягли в його горлі під час нескладної операції, і не були виявлені протягом восьми днів.

• Через шість днів після операції на черевній порожнині, чоловік звернувся до відділення невідкладної допомоги зі скаргами на кров у роті, біль, через які він не міг ковтати тверду їжу.

• Ніщо в результатах його аналізів не спонукало лікарів розглянути щось, крім респіраторної інфекції або побічних ефектів інтубації. Пацієнтові прописали рідину для полоскання горла, антибіотики та стероїди і відправили додому.

• Стан погіршав. Чоловік не міг проковтнути жодне з призначених йому ліків. Він був госпіталізований з підозрою на аспіраційну пневмонію.

• При проведенні ларингоскопії, виявлено напівкруглий об'єкт, що лежав на його голосових зв'язках, який викликав набряк, утворення пухирців, кровотечу.

• За словами пацієнта, його зубні протези загубилися протягом його попереднього перебування в лікарні.

• Стан пацієнта стабілізувався після видалення протезів, операції з приводу розриву артерії, гемотрансфузії

Це не перший задокументований випадок вдихання протезів під час інтубаційного наркозу. Наявність будь-яких вставних зубів або зубних пластин повинно бути задокументовано до і після будь-якої хірургічної процедури.

Одна з основних цілей стоматологічного протезування — імітувати зуби і створювати усмішки найбільш природним і естетичним чином, виходячи з індивідуальних потреб пацієнта. Різні типи штучних зубів з'являлися у міру розвитку технологій.

Зубні протези дозволяють комфортно харчуватися і ясно говорити, а також підвищують впевненість у собі і самооцінку людини. Але False Teeth Day — не заохочування протезування, а нагадування людству, як важливо зберігати здорові власні зуби.

Запитання до матеріалу

Максимальна кількість балів, яку Ви можете отримати:

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
Найефективніша техніка чищення зубів
Стоматологічні аспекти клімактеричного син ...
Про проблему доступності стоматологічної д ...
Біль у стоматологічній практиці
«Инсайдер успешного стоматолога»
Костянтин Костура: Формування профілю прор ...
TORCH - інфекція та стоматологічне здоров' ...