ВООЗ пропонує нову методику прискорення дій у боротьбі зі стійкістю до протимікробних препаратів

Дата публікації: 22.10.2019

Автори: Відкриті джерела

Ключові слова: ВООЗ, антибіотикорезистентність, вооз

Сьогодні Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) розгорнула глобальну кампанію, покликану переконати уряди держав застосовувати методику, яка допомагає уповільнити поширення стійкості до протимікробних препаратів, зменшити поширеність побічних дій і скоротити витрати.

Методика «AWaRe» реалізована як частина Переліку основних лікарських засобів ВООЗ і спрямована на стримування тенденції до зростання антибіотикорезистентності, а також на підвищення безпеки та ефективності антибактеріальних препаратів. Вона передбачає розподіл антибіотиків на три групи – «доступ», «спостереження» і «резерв»  – і визначає, які з них потрібно використовувати для лікування найбільш поширених і серйозних інфекцій, які повинні бути доступними в системі охорони здоров'я постійно, а які – використовуватися рідко або зберігатися про запас і застосовуватися тільки як крайній захід.

Нова кампанія має на меті збільшити частку глобального споживання антибіотиків у групі «доступ» як мінімум до 60% і зменшити масштаби використання антибіотиків із груп «спостереження» і «резерв», які мають найбільшу ймовірність розвитку резистентності до них. Використання антибіотиків групи «доступ» знижує ризик розвитку стійкості, оскільки це препарати вузького спектра дії (спрямовані на конкретний мікроорганізм, а не на кілька). Крім того, вони дешевші, бо доступні у вигляді дженериків.

Використання антибіотиків групи «доступ» знижує ризик розвитку стійкості, оскільки це препарати вузького спектра дії.

«У наш час стійкість до протимікробних препаратів є одним із найактуальніших чинників ризику для здоров'я і загрожує звести нанівець століття прогресу в медицині, – заявив Генеральний директор ВООЗ д-р Тедрос Адханом Гебрейесус. – Всі країни повинні знайти баланс між забезпеченням доступу до життєво важливих антибіотиків і сповільненням розвитку стійкості, використовуючи деякі антибіотики для лікування найважчих інфекцій. Я наполегливо закликаю країни використовувати «AWaRe» – цінний і практичний інструмент, призначений саме для досягнення цієї мети».

У нещодавній  доповіді Міжорганізаційної координаційної групи про стійкість до антибактеріальних препаратів підкреслюється, що ця резистентність є глобальною загрозою для здоров'я і розвитку, яка продовжує зростати в усьому світі. Згідно з оцінками, сьогодні понад 50% антибіотиків у світі використовуються невиправдано (наприклад, для лікування вірусних інфекцій, хоча лікують тільки бактеріальні) або ж неправильно підбирається препарат (використовуються антибіотики ширшого спектра), що сприяє поширенню резистентності.


Однією з найактуальніших проблем є поширення стійких грамнегативних бактерій, зокрема Acinetobacter, Escherichia coli і Klebsiella pneumoniae. Вони зазвичай виявляються у госпіталізованих пацієнтів і викликають такі захворювання, як: пневмонія, менінгіт, ранові інфекції, інфекції кровотоку та ділянок хірургічних втручань. Коли антибіотики стають неефективними, потрібні дорожчі методи лікування і госпіталізація – і все це лягає важким тягарем на і без цього обмежені бюджети сфери охорони здоров'я.


У той самий час багато країн з низьким і середнім рівнем доходу мають величезні труднощі з отриманням доступу до ефективних антибіотиків, тому там і досі часто трапляються випадки смерті дітей від пневмонії (згідно з оцінками, майже один мільйон випадків на рік). І хоча вже понад 100 країн розробили національні плани щодо боротьби з антибіотикорезистентністю, лише близько 20% із них забезпечені фінансуванням і реалізуються на практиці.

«Для вирішення проблеми стійкості до протимікробних препаратів необхідний ретельно вибудуваний баланс між доступом і збереженням в резерві, – зазначила д-р Ханан Балх (Hanan Balkhy), помічник Генерального директора ВООЗ із проблем стійкості до протимікробних препаратів. – Методикою «AWaRe» можна керуватися під час формування політики забезпечення лікування пацієнтів, одночасно обмежуючи використання препаратів, найбільш небезпечних у плані розвитку стійкості».

За відсутності нових масштабних інвестицій у розробку нових антибіотиків оптимізація їх використання є одним із ключових заходів, необхідних для стримування подальшого формування і поширення стійкості. Чітко розподіляючи антибіотики на три групи і встановлюючи умови їхнього використання, «AWaRe» допомагає політикам, лікарям і медичному персоналу вибирати потрібні антибіотики в потрібний час і зберігати ті препарати, що знаходяться під загрозою.

Коли антибіотики стають неефективними, потрібні дорожчі методи лікування і госпіталізація – і все це лягає важким тягарем на і без цього обмежені бюджети сфери охорони здоров'я.

«Стійкість до протимікробних препаратів – невидима пандемія, – підкреслила д-р Маріангела Сімао, помічник Генерального директора з питань доступу до лікарських засобів. – З появою інфекцій, які не піддаються лікуванню жодним класом антибіотиків, ми вже спостерігаємо ознаки постантибіотикової ери. Тому маємо зберегти цінні препарати останньої лінії, щоб забезпечити ефективне лікування і профілактику серйозних інфекцій».

Запитання до матеріалу

Максимальна кількість балів, яку Ви можете отримати:

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
Безсоння та стрес: нове дослідження
Експресія ангіотензиноперетворювального фе ...
Інтерв’ю з автором курсів Надією Жилкою
Global Forum on Nicotine: Ніл Беновіц - ек ...
Ефективність об'єктивного структурованого ...
Нове лікування мальабсорбції?
МОЗ України буде моніторити, як обирають л ...