Хвороба, з якою можна і потрібно боротися

Дата публікації: 04.02.2020

Автори: Редакція «Аксемедін»

Ключові слова: рак легені, діагностика раку легені, клінічні прояви при раку легені

«Я є і буду» — гасло Всесвітнього дня боротьби з раком —World Cancer Day 2019-2021 рр. За 20 років наукове співтовариство зібрало багато відомостей щодо чинників ризику розвитку онкологічних захворювань.

 • 2015-го року Міжнародне агентство з дослідження раку (International Agency for Research on Cancer, IARC) встановило переконливі докази зв’язку між споживанням червоного м’яса і злоякісними процесами.
 • Через рік — пов’язало надмірну вагу і ожиріння з вісьмома типами раку.
 • 2015 року ВООЗ включила 16 нових методів лікування у свій список основних лікарських засобів, а 2019-го — оновила список, додавши більше ліків від онкологічних захворювань.
 • За останні два десятиліття у багатьох країнах посилилися закони щодо профілактики раку.
 • У жовтні 2018 року дослідники імунотерапії раку Джеймс П. Еллісон  (James P. Allison) та Тасуку Хончо (Honjo Tasuku) були нагороджені Нобелівською премією з фізіології і медицини за новаторське дослідження «розв’язання імунної системи для атаки ракових клітин».
 • 2018-го Кокранівський огляд додав до зростаючої кількості доказів, що вакцини проти вірусу папіломи людини ефективні для захисту молодих жінок від раку шийки матки.

«Рак стосується всіх, — підкреслюється у матеріалі ВООЗ «Десять фактів про рак», — молодих і літніх, багатих і бідних, чоловіків, жінок, дітей — і є величезним тягарем для пацієнтів, сімей і громад».

Щороку в Україні фіксують понад 17 тис. нових випадків раку легень. Чоловіки хворіють у 5 разів частіше за жінок. Заведено розділяти різноманітні види раку легені по трьох основних класифікаціях: клініко-анатомічна, патоморфологічна і стадіям захворювання.

Натепер рак легень посідає перше місце у структурі причин смерті від всіх онкологічних захворювань чоловіків, і друге місце — жінок.

З метою визначити обізнаність лікарів аудиторії accemedin.com щодо питань надання медичної допомоги пацієнтам з раком легень, у листопаді 2019 року на нашій платформі проведено опитування «Навіщо пам'ятати про рак легень?». Найчастіше від раку легень помирають курці.

 • За Настановою 00131 DUODECIM Medical Publications, Ltd, близько у 80–90% випадків куріння є основною причиною виникнення раку  легені — 24% лікарів при відповіді на запитання анкети, вказали саме такі відсотки.
 •  62% лікарів, які взяли участь в опитуванні, щодня приймають пацієнтів-курців.

Для оцінки паління як фактору ризику використовується індекс курця (ІК), який вимірюється у пачко/роках:

ІК (пачко/роки) = (кількість цигарок на добу x стаж паління (роки))/20 — 40% лікарів-учасників опитування знають цю формулу.

Окрім тютюпаління, до чинників ризику раку легень належать: вплив професійних канцерогенів (вказали 30% лікарів), вплив радону у помешканнях (зазначили 15% учасників опитування), сімейний онкологічний анамнез (вказали 25% респондентів) та наявність в анамнезі хронічних захворювань легень (ХОЗЛ, фіброз легень) — 22% лікарів, що брали участь в опитуванні, знають про цю причину.

Рак легень на ранній стадії протікає безсимптомно або симптоми проявляються не дуже виражено. За Наказом МОЗ України від 04.06.2014 № 387 «Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги при раку легені», лікарі загальної практики – сімейні лікарі відіграють ключову роль у організації раннього (своєчасного) виявлення безсимптомного раку, заохоченні населення до участі у профілактичному обстеженні та сприянні виконанню всіх рекомендацій фахівців онкологічного профілю під час протипухлинного лікування.

 • 89% лікарів-респондентів погоджуються з цим твердженням (46% — цілком, 43% — переважно).
 • 7% — не погоджуються (5% — переважно, 2% — категорично).
 • 5% лікарів, які відповідали на запитання, не визначились із цього питання.

Симптоми раку легень можуть бути спричинені первинною пухлиною в області легені (зазначили 33% лікарів, що взяли участь в опитуванні) або метастазами (31% лікарів-респондентів), чи внаслідок виникнення паранеопластичних синдромів (вказали 21% лікарів, що відповідали на запитання).

Клінічні прояви при раку легені залежать від трьох основних факторів:

 • клініко-анатомічної форми захворювання (поширення первинної пухлини в межах грудної клітки, розмірів і локалізації пухлини);
 • наявності й локалізації віддалених метастазів;
 • системних порушень, викликаних паранеопластичними синдромами.

Пацієнта з такими симптомами слід скерувати до онколога: кашель, кровохаркання, задишка, біль в грудній клітці або плечі, втрата ваги, осиплість голосу, слабкість, потовщення дистальних фаланг пальців рук, ознаки метастазів раку легені (головний мозок, кістки, печінка, шкіра), збільшення лімфатичних вузлів шиї і надключичної ділянки.

 • Первинна діагностика раку легені зі встановленням локалізації і клініко-анатомічної форми пухлини (заклади охорони здоров'я загальнолікарняної мережі) повинна бути проведена протягом 3-х днів з моменту підозри такого діагнозу у пацієнта. 37% лікарів аудиторії Accemedin.com, які взяли участь в опитуванні, правильно відповіли на це запитання.
 • Уточнювальна діагностика, направлена на визначення поширеності пухлини, встановлення її операбельності (Консультативна поліклініка спеціалізованої установи) – обстеження протягом 8 днів. Частка лікарів, що знають відповідь на це запитання із числа учасників опитування — 29%.

У пізній стадії раку легені клінічна картина ускладнюється симптомами його поширення за межі ураженої легені із залученням до процесу лімфатичних вузлів середостіння і (або) шиї, плеври, грудної стінки (47% лікарів, що взяли участь в опитуванні, правильно вказали групи лімфатичних вузлів), поворотного і діафрагмального нервів, а також метастазами в інших органах.

Оцінювання стану пацієнта з раком легені за шкалою Карновського та/або шкалою ECOG проводиться з метою планування лікування. Частка лікарів із числа тих, хто взяв участь в опитуванні, складає — 37%.

Користь від систематичного спостереження за всіма пацієнтами з раком легені не була підтверджена. Спостереження має значення, якщо можливе активне онкологічне лікування у випадку рецидиву. Метою профілактичного огляду пацієнта з раком легенів в анамнезі є виявлення рецидиву або прогресування захворювання, а також може мати значення для призначення відповідної симптоматичної терапії. Сімейному лікарю слід оцінити наступні параметри:

 • Загальний клінічний стан, зміни симптомів — правильно вказали 19% лікарів, що взяли участь в опитуванні.
 • Аускультація легень, пальпація лімфатичних вузлів — 18% респондентів.
 • Рентгенографія органів грудної порожнини і, за потреби, КТ — про це знають 19% лікарів, що відповідали на запитання.
 • Оцінювання втрати ваги, інтенсивності больового синдрому — 17% лікарів-учасників опитування.

Немає жодних доказів користі або застосовності сироваткових пухлинних маркерів в подальшому спостереженні.

За даними Національного канцер-реєстру України, 2017 року на рак легень захворіли 13013 осіб, із них — 10417 чоловіків, 2596 — жінок. Не прожили 1-го року з числа вперше виявлених в 2017 р. — 61,1%.

Пацієнт із раком легень не має залишатися один на один зі своєю бідою. У акції «Я є і буду» беруть участь не лише медичні працівники, але саме від лікарів залежить і життя пацієнта з раком легень, і — психологічний стан людини.

Рак легень — хвороба, з якою можна і потрібно боротися. 28% лікарів, що взяли участь в опитуванні, вказали як найбільш актуальну тему — «Діагностика раку легень на ранніх стадіях», 17% — «Паліативна та симптоматична терапія при раку легень». Редакція платформи «Аксемедін» дякує всім лікарям, які долучилися до нашого опитування, і сподівається, що надана інформація сприятиме покращенню медичної допомоги пацієнтам з раком легень.

Матеріали, що рекомендуємо переглянути з цієї теми:

Передова технологія «підсвічування» клітин раку легенів допомагає поліпшити результати лікування пацієнтів

Безпечний і ефективний протираковий препарат для лікування AL-амілоїдозу

Штучний інтелект може оптимізувати променеву терапію хворих на рак

Націленість на ракове оточення для попередження метастазів

Про онкоскринінг: кому і коли

Стійкість до гормонотерапії раку молочної залози пов'язана з перебудовою ДНК

Вірус Зіка – ключ до знищення клітин раку мозку

Десятки неонкологічних препаратів можуть убивати ракові клітини

Запитання до матеріалу

Максимальна кількість балів, яку Ви можете отримати:

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
Еутаназія: спокійна/безболісна смерть чи л ...
Цервікальні інтраепітеліальні неоплазії
Клінічні випадки. Язик
Вторинні пухлини головного мозку у дітей, ...
Кожній дитині — шанс на життя
Особливості мієлодиспластичного синдрому т ...
Меланома: від Гіппократа до сучасності