Що робити, коли пацієнта вкусила тварина, або Аналіз опитування «Увага: сказ!»

Дата публікації: 16.01.2020

Автори: Редакція «Аксемедін»

Ключові слова: сказ, укус тварини, антирабічний імуноглобулін, антирабічна вакцина, профілактика сказу

ЗМІ б’ють на сполох: цього місяця на Миколаївщині чоловік помер від сказу. Він відмовився від антирабічного щеплення. 

Сказ завжди смертельний – за оцінками, він вбиває 100 000 людей щороку в усьому світі. У матеріалі МОЗ людині, яку вкусила тварина, рекомендовано звернутися до найближчого лікувального закладу. Правильна та своєчасна допомога до розвитку захворювання дає 100% шанс врятуватися.

Спробуємо з’ясувати, наскільки лікарі аудиторії «Аксемедін» обізнані з питань надання допомоги пацієнтам з укусами тварин, і відповідно, чи отримає такий пацієнт кваліфіковані поради лікаря.

Пропонуємо Вам ознайомитись з результатами опитування «Увага: сказ!», що проводилося на нашій платформі у вересні 2019 року.

Укус тварини — не найчастіша причина візиту до лікаря. Із числа респондентів:

 • 18% лікарів не працюють безпосередньо з пацієнтами.
 • 30% — не пам’ятають, коли оглядали пацієнтів зі скаргами на укуси тварин.
 • 12% — оглядали таких пацієнтів кілька років тому.
 • 9% — минулого року.
 • 18% — кілька місяців тому.
 • 13% — упродовж місяця, коли відповідали на запитання.

Інкубаційний період сказу зазвичай триває 1-3 місяці, але може варіюватися від 1 тижня до 1 року в залежності від різних факторів. Про це знають 69% респондентів.

 • При можливості, тварину треба помістити під карантин на 10-18 днів для нагляду. Якщо буде підтверджено, що вона не заражена сказом — профілактичне лікування можна перервати. Правильну відповідь на це запитання надали 60% лікарів, що взяли участь в опитуванні.
 • При загибелі тварини, якщо лабораторне дослідження її мозку підтверджує відсутність сказу, серія вакцинацій проти сказу припиняється. Частка лікарів, що дали правильну відповідь на це запитання складає 44%.

Пацієнту після укусу тварини важливо негайно очистити рану (це значно знижує ризик зараження):  промити  спочатку з милом і водою (відповіли 58% респондентів), а потім — будь-яким антисептичним розчином на основі спирту чи йоду (про це знають лише 14% лікарів). Перекис водню не допоможе.

Постконтактну профілактику (вакцина та імуноглобулін) слід розпочати якомога раніше, бажано впродовж 24 годин після можливого інфікування. Людський антирабічний імуноглобулін застосовують у разі небезпечної локалізації укусів (обличчя, шия, голова, пальці рук, промежина), множинних або дуже глибоких поодиноких укусів, ослинення слизових оболонок, будь-яких ушкоджень, завданих хижими тваринами, кажанами й гризунами, коли є ризик короткого інкубаційного періоду. Також імуноглобулін слід призначати особам з важким імунодефіцитом — пацієнтам після трансплантації або особам, які хворіють на СНІД.

Антирабічний імуноглобулін:

 • завжди використовують в комбінації з антирабічною вакциною, про що знають 21% лікарів, що взяли участь в опитуванні;
 • не застосовують, якщо з моменту контакту із твариною минуло більше трьох діб — правильно відповіли 20% лікарів;
 • вводять лише один раз — вказали правильно 16% респондентів;
 • розрахована доза антирабічного імуноглобуліну повинна бути інфільтрована навколо та в глибині рани — 16% лікарів, що відповідали на запитання, обізнані з цього питання;
 • антирабічний імуноглобулін викликає пасивний імунітет проти сказу (пасивна імунізація) — правильна відповідь 8% лікарів;
 • лише 5% респондентів знають, що при введенні антирабічного імуноглобуліну завжди повинні бути напоготові розчини адреналіну, ефедрину, димедролу або супрастину.

Вакцинація проти сказу — активна імунопрофілактика.

 • Введення вакцини після укусу тварини або ослинення — постекспозиційна (правильно вказали 39% лікарів, що взяли участь в опитуванні).
 • Введення особам із групи ризику по сказу — преекспозиційна (знають 28% респондентів).

Антитіла у людини з’являються тільки на 12–14-й день після введення вакцини (на це запитання правильно відповіли 25% лікарів, що взяли участь в опитуванні), а максимальні їхні рівні досягаються лише через 30–40 днів. Імунітет стає дієвим приблизно через два тижні після закінчення курсу вакцинації та залишається таким упродовж року.

За Наказом МОЗ від 15.04.2004 №205 «Про удосконалення заходів профілактики захворювань людей на сказ»:

 • При зверненні (направленні) особи, яка постраждала від укусу тварини, у разі потреби призначається курс лікувально-профілактичної імунізації проти сказу і проводиться в травматологічних пунктах (кабінетах), а при їх відсутності - в хірургічних кабінетах або хірургічних відділеннях. Це знають 69% респондентів.
 • Керівники лікувально-профілактичних закладів, на базі яких є травматологічні пункти (кабінети), а за їх відсутності хірургічні кабінети (відділення), забезпечують підготовку і перепідготовку лікарів-травматологів, лікарів-хірургів з питань надання антирабічної допомоги; виділяють лікарів-травматологів або лікарів-хірургів, які відповідають за організацію та надання антирабічної допомоги, передбачають в графіках їхньої роботи години для здійснення вказаних функцій.
 • При укусах тварин також можливе зараження збудником правця. Стан імунізації проти правця пацієнта, якого покусала тварина, можна уточнити у сімейного лікаря (на це питання правильно відповіли 38% лікарів, що взяли участь в опитуванні). Щеплення проти правця доступні в державних комунальних закладах.

65% лікарів, що взяли участь в опитуванні, знають: кортикостероїди та інші імуносупресивні засоби можуть пригнічувати процес утворення антитіл, а тому щеплення може не мати бажаного ефекту. Тому у випадку проведення вакцинації на фоні приймання кортикостероїдів та імунодепресантів визначення рівня віруснейтралізувальних антитіл є обов’язковим. За відсутності таких антитіл проводиться додатковий курс лікування.

За Настановою 00038 «Підозра на сказ» фінського медико-наукового товариства Duolenum Medical Publication Ltd, дозу вакцини вводять чотири рази: на 0, 3, 7 і 14 день після контакту. Вакцинація за наведеною вище схемою + одна доза імуноглобуліну вводиться разом з першою дозою вакцини. П'ята доза призначається на 28-й день після контакту.

Якщо спочатку рана не була очищена відповідним способом або людина, яка зазнала впливу, має важкий імунодефіцит, або людина не отримувала рекомендованого імуноглобуліну на початковій стадії.  Менш інтенсивний режим вакцинації (ін'єкції на 0 та 3 день після зараження) є достатнім для осіб, які отримали повну преекспозиційну профілактику (3 дози) або повну постекспозиційну профілактику (4 або 5 доз) сказу.

 • Як правильно зазначили 14 % лікарів, дорослим вакцина проти сказу вводиться внутрішньом’язово в дельтоподібну ділянку.
 • Немовлятам вакцину вводять в передньобічну ділянку зовнішніх м'язів стегна — про це знають лише 8% лікарів-респондентів.
 • Перша доза вакцини повинна вводитись у кінцівку, протилежну до тієї, що використовується для введення імуноглобуліну (якщо він призначений) — частка лікарів, хто надав правильну відповідь  — 30%.

У розвинених країнах найпоширенішим джерелом інфікування людей є дикі тварини, тоді як у регіонах з високим ризиком (в Азії, Африці, а також у Південній та Центральній Америці) — невакциновані собаки.

В Україні останні 30 років епідемічна ситуація щодо захворюваності людей на сказ є нестійкою. Реєструють поодинокі випадки захворювань. Існують умови для їхнього поширення. Тому важливим є своєчасне призначення та проведення антирабічних щеплень особам, які звертаються в лікувально-профілактичні заклади з приводу укусів тварин, з додержанням вимог відповідних інструкцій щодо використання антирабічних препаратів.

Редакція платформи «Аксемедін» дякує всім лікарям, що взяли участь в опитуванні, та нагадує, що більше інформації з питань епідеміології, профілактики, клінічного перебігу сказу, організації медичної допомоги особам, яких укусила тварина, можна дізнатися за посиланням

Запитання до матеріалу

Максимальна кількість балів, яку Ви можете отримати:

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
Клінічне завдання. Біль у коліні. Діагност ...
Аномальний розвиток лівої кисті у дитини. ...
Кістка або хрящ: як жирні кислоти впливают ...
Остеопороз — безмолвный костный «вор»
Можливості лікування травми колінного сугл ...
Комплексне лікування дітей першого року жи ...
Інформаційні онлайн-джерела з травматологі ...