Клінічне завдання. Тривала втома. Діагностичний пошук

Дата публікації: 08.10.2018

Автори: Редакція «Аксемедін»

Ключові слова: втома, альгодисменорея, нестероїдні протизапальні препарати

43-річна пацієнтка М. звернулася до терапевта з приводу втоми, яка зберігається протягом кількох місяців.

Анамнез. Останні шість тижнів М. страждає на головний біль, який вона намагається втамувати ібупрофеном. Анамнез не обтяжений. Має двох дітей віком 16 і 13 років. Перебіг обох вагітностей був неускладнений. Пацієнтка страждає на альгодисменорею, з приводу якої декілька років поспіль застосовує безліч нестероїдних протизапальних препаратів.

Об’єктивно: шкіра та слизові оболонки бліді, лице одутлувате. ЧСС — 84 уд./хв, регулярний, рівень артеріального тиску — 178/102 мм рт.ст., ЦВТ не підвищений, тони серця в нормі. Огляд органів дихальної та травної систем без особливостей. Неврологічний огляд патології не виявив. Під час огляду очного дна наявні ознаки гіпертензивної ретинопатії.

Дані лабораторних обстежень

Аналіз крові

Показник

Значення

Норма

Гемоглобін

10,0 г/дл

11,7–15,7 г/дл

Кількість лейкоцитів

10,8 × 109

3,5–11,0 × 109

Кількість тромбоцитів

154 × 109

150–440 × 109

Натрій

137 ммоль/л

135–145 ммоль/л

Калій

4,8 ммоль/л

3,5–5,0 ммоль/л

Сечовина

12,1 ммоль/л

2,5–6,7 ммоль/л

Креатинін

375 мкмоль/л

70–120 мкмоль/л

Бікарбонат

18 ммоль/л

24–30 ммоль/л

Глюкоза

4,5 ммоль/л

4,0–6,0 ммоль/л

Аналіз сечі: протеїнурії та гематурії немає.

У цієї пацієнтки ознаки вираженої ниркової недостатності з асоційованим ацидозом та анемією. Відсутність в аналізі сечі білка та еритроцитів дає змогу виключити патологію ниркових клубочків. Імовірно, що формування ниркової недостатності зумовлено тубулоінтерстиційним захворюванням або нирковою судинною патологією, наприклад, реноваскулярною артеріальною гіпертензією.

Відсутність в аналізі сечі білка та еритроцитів дає змогу виключити патологію ниркових клубочків

Потенційна причина тубулоінтерстиційної патології у цієї пацієнтки — тривале та неконтрольоване вживання НПЗП. Розвиток гіпертензії, імовірно, є вторинним на тлі тубулоінтерстиційної патології та прискорює прогресування ниркової недостатності. НПЗП зумовлюють гостре пошкодження нирок за рахунок двох механізмів: гемодинамічно опосередкованого ураження нирок і формування гострого тубулоінтерстиційного нефриту. Гемодинамічно обумовлена ​​гостра ниркова недостатність пов’язана з інгібуванням синтезу простагландинів. НПЗП також зумовлюють гострий перебіг інтерстиційного нефриту. Може спостерігатися асоційована з цим станом гарячка, висип, еозинофілія та еозинофілурія.


Спонтанне відновлення ниркової функції відбувається протягом кількох місяців після припинення вживання НПЗП, хоча може виникати і органічне пошкодження нирок. Вважається, що тривале щоденне використання НПЗП асоціюється з підвищеним ризиком ураження нирок, хоча відсоток таких пацієнтів невеликий.


Клінічне завдання

Ознайомтеся з варіантами розв’язання цього клінічного завдання.

Вкажіть зміни, що виникають на тлі тубулоінтерстиційного нефриту.

  • А. Ураження гломерул нирок, що клінічно проявляється протеїнурією, гематурією, зниженням швидкості клубочкової фільтрації і олігурією.
  • В. Характерні дизуричні явища, бактеріурія, а також рентгенологічні та ультразвукові ознаки зміни форми і розмірів нирок, деформації чашково-мискової системи нирок.
  • С. Проявляється як абактеріальне недеструктивне запалення інтерстиційної тканини і канальцевого апарату нирок без залучення чашково-мискової системи нирок.

На підставі наведеної клінічної ситуації дайте відповідь на запитання до матеріалу, обравши один із вищезазначених варіантів.

Запитання до матеріалу

Максимальна кількість балів, яку Ви можете отримати:

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
Дисфункціональна маткова кровотеча
Клінічне завдання. Порушення дихання і бол ...
Клінічне завдання. Торакальний біль і пору ...
5 кроків до приватної медичної практики
Чому платформа «Аксемедін» є ресурсом №1 с ...
Клінічне завдання. Нудота і запаморочення. ...
Клінічне завдання. Абдомінальний біль. Діа ...