Клінічне завдання. Порушення дихання і болюче ковтання. Діагностичний пошук

Дата публікації: 12.09.2018

Автори: Редакція «Аксемедін»

Ключові слова: лімфаденопатія, Інспіраторний стридор, тонзиліт, супраглоттит

 

46-річний пацієнт О. скаржиться на порушення дихання, болісне ковтання та зміну голосу. Зазначені симптоми виникли на тлі болю в горлі, який зберігається протягом останніх 3 днів. Хворий не приймав антибіотики.

Анамнез: пацієнт страждає на біль у горлі кілька разів на рік, однак ніколи стан не був таким важким. Анамнез необтяжений, ліки регулярно не приймає. Пацієнт не палить.

Об’єктивно: визначається інспіраторний стридор. Пацієнт знаходиться у положенні сидячи. Визначається підвищена пітливість, гіперсалівація. Температура тіла підвищена до 38,8°С, частота дихання — 28 /хв. Сатурація — 96%, ЧСС — 107 уд/хв, рівень артеріального тиску — 100/64 мм рт.ст.

Визначається двобічна шийна лімфаденопатія. Під час огляду ротоглотки візуалізується двобічний тонзиліт з білим нальотом. При проведенні назофаринголарингоскопії порожнина носа і носоглотки не змінені. Виявляється виражене запалення надгортанника: його слизова оболонка набрякла вишневого кольору. Голосові зв’язки ненабряклі і рухомі.

Попередній діагноз — супраглотит. Це небезпечний для життя стан пов’язаний з високим ризиком обструкції верхніх дихальних шляхів. Захворювання спричинене інфекцією, яка поширюється на верхню частину гортані, над голосовими зв’язками, включаючи надгортанник.

Важливо пам’ятати, що зменшення у 2 рази радіуса дихальних шляхів збільшує їх опір у 16 разів (рівняння Пуазейля), а розвиток інспіраторного стридору свідчить про обструкцію дихальних шляхів на 75%

Супраглотит, що включає гострий епіглотит, найчастіше виникає у дітей віком до 10 років та дорослих віком від 40 до 50 років. Найчастішим збудником захворювання в дітей є Haemophilus influenzae типу В, однак з часу запровадження вакцинопрофілактики етіологічна значущість цього збудника поступово зменшується. Інфекційний чинник на сьогодні має більшу значущість у дорослих, навіть якщо вони були щеплені. Найпоширенішими патогенами сьогодні є Streptococcus групи А, Staphylococcus aureus, Klebsiella pneumoniae і БСГА. Віруси, такі як ВПГ-1 та грибки, включаючи кандидоз, є важливою причиною розвитку захворювання у пацієнтів зі зниженим імунітетом.

Важливо пам’ятати, що зменшення у 2 рази радіуса дихальних шляхів збільшує їх опір у 16 разів (рівняння Пуазейля), а розвиток інспіраторного стридору свідчить про обструкцію дихальних шляхів на 75%

У більшості пацієнтів виникають біль у горлі та одинофагія. Інші ознаки включають дисфонію, лихоманку, задишку і стридор. У дорослих захворювання характеризується повільним прогресуванням, тоді як у дітей стридор швидко прогресує.


Інші стани, які слід виключати у дорослих та дітей, включають тонзиліт, глибокі інфекційні процеси шиї, такі як ретро- або параглотковий абсцес, стороннє тіло. У дорослих рак гортані також може мати подібну клінічну картину.


Клінічне завдання

Ознайомтеся з варіантами розв’язання цього клінічного завдання.

Що таке сніффінг-положення?

  • А. Положення сидячи, спираючись руками на край ліжка.
  • В. Положення сидячи з нахилом тулуба вперед, нижні кінцівки опущені.
  • С. Положення сидячи, при цьому підборіддя дещо висунуте вперед і шия злегка розігнута

На підставі наведеної клінічної ситуації дайте відповіді на запитання до матеріалу, обираючи один з вищенаведених варіантів.

Запитання до матеріалу

Максимальна кількість балів, яку Ви можете отримати:

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
Біль у стоматологічній практиці
Клінічне завдання. Нудота і запаморочення. ...
Определение уровня Гликированного гемогло ...
Клінічне завдання. Аменорея. Діагностичний ...
Цервікальні інтраепітеліальні неоплазії
Смерть Пушкіна після дуелі з Дантесом. Чи ...
Клінічне завдання. Утворення на шиї. Діагн ...