Клінічне завдання. Абдомінальний дискомфорт. Діагностичний пошук

Дата публікації: 07.09.2018

Автори: Редакція «Аксемедін»

Ключові слова: абдомінальний біль, карциноїдний синдром, гіперемія обличчя, стридор, діарея, правошлуночкова недостатність

63-річний пацієнт К. з 6-місячним анамнезом легкого абдомінального дискомфорту спостерігається амбулаторно. Цей дискомфорт має інтермітуючий характер, головним чином локалізуються у правій клубовій ділянці та не пов’язаний з прийомом їжі чи кишковою перистальтикою. За цей час його апетит дещо погіршився, він схуднув на 5 кг. Інтенсивність болю за цей час дещо змінилась, наразі він спостерігається постійно.

Протягом останніх 6 тижнів у пацієнта виникли нові симптоми — спастичні болі в животі в правій клубовій ділянці. Під час цих епізодів дружина пацієнта звернула увагу на те, що в нього виникає гіперемія обличчя і шиї, яку не асоціюють з абдомінальним дискомфортом та необхідністю в отриманні невідкладної медичної допомоги.

Анамнез. Без особливостей. Курить до 15 сигарет на день протягом 45 років.

Протягом останніх декількох місяців К. помітив порушення дихання і появу дистанційних хрипів. Наявність бронхіальної астми та атопічних станів заперечує. Він працював вчителем у школі протягом 30 років, ніколи не контактував з будь-якими промисловими відходами. У нього немає домашніх тварин. За кордон не виїжджав.


Наведені клінічні прояви у цього пацієнта свідчать про наявність функціонуючої нейроендокринної пухлини (5-гідрокситриптамінсекретуючої), яка клінічно проявляється карциноїдним синдромом. Типові клінічні ознаки карциноїдного синдрому –  припливи (гіперемія обличчя та шиї) унаслідок вазодилятуючої дії гормонів, стридор (астмоподібний синдром внаслідок бронхо­констрикторної дії гормонів), діарея та абдомінальний біль (через стимуляцію ­кишкової перистальтики), ознаки ­ішемії міокарда та правошлуночкової недостатності (внаслідок фіброеластозу ендотелію судин та ендокарда).

Клінічна маніфестація нейроендокринної пухлини найчастіше спостерігається після появи метастазів у печінці, оскільки в цьому разі не відбувається інактивація гормонів, які синтезуються функціонуючою пухлиною. За даними ретроспективних когортних аналізів, карциноїдний синдром зустрічається у 6 — 13% пацієнтів з патологією шлунково-кишкового тракту і менше ніж у 1% пацієнтів з бронхолегеневою патологією. Пухлини дистального відділу товстої кишки і прямої кишки зазвичай є гормонально безсимптомними і не спричиняють карциноїдного синдрому.

Наведені клінічні прояви свідчать про наявність функціонуючої нейроендокринної пухлини (5-гідрокситриптамінсекретуючої), яка клінічно проявляється карциноїдним синдромом.

Нейроендокринні пухлини можуть виявлятися випадково або запідозрюватись за наявності ознак карциноїдного синдрому. Однак більшість нейроендокринних пухлин не синтезують гормони, тому їх називають нефункціонуючими. Як функціонуючі, так і нефункціонуючі нейроендокринні пухлини, як правило, маніфестують на пізніх стадіях неспецифічними симптомами, що часто зумовлює встановлення неправильного діагнозу. Найчастішими діагнозами у такому випадку є гастрит, синдром подразненого кишечника, тривога, коліт, бронхіальна астма і менопауза.

Бронхолегеневі нейроендокринні пухлини характеризуються тенденцією до центрального розташування, можуть призводити до розвитку бронхіальної обструкції, формування рецидивного обструктивного пневмоніту, кашлю та кровохаркання.


Бронхолегеневі нейроендокринні пухлини можуть бути джерелом ектопічного синтезу адренокортикотропного гормону (АКТГ), тому нейроендокринну пухлину слід виключати у разі нез’ясованого синдрому Кушинга.


Клінічне завдання

Ознайомтеся з варіантами розв’язання цього клінічного завдання.

Діагноз встановлюється на підставі:

  • А. Результатів проведення керованої біопсії печінки під контролем УЗ або КТ.
  • В. Визначення високого рівня метаболіту 5-гідроксиіндолоцтової кислоти (5-HIAA) в 24-годинній сечі.
  • С. Визначення вмісту гормонів — інсуліну, гастрину, глюкагону, вазоінтестинального пептиду.

На підставі наведеної клінічної ситуації дайте відповідь на запитання до матеріалу, обравши один із вищезазначених варіантів.

Запитання до матеріалу

Максимальна кількість балів, яку Ви можете отримати:

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
Клінічне завдання. Тривала втома. Діагност ...
Клінічне завдання. Утворення на шиї. Діагн ...
5 кроків до приватної медичної практики
Аускультация легких – современная номенкла ...
Клінічне завдання. Абдомінальний біль. Діа ...
Клінічне завдання. Гострий абдомінальний б ...
Цервікальні інтраепітеліальні неоплазії