Клінічне завдання. Підвищений артеріальний тиск. Діагностичний пошук

38-річна пацієнтка Ж. направлена до стаціонару з підвищеним артеріальним тиском. Діагноз артеріальної гіпертензії їй було встановлено 2 роки тому. Для контролю рівня артеріального тиску на сьогоднішній день вона приймає чотири антигіпертензивні засоби (тіазидний діуретик, атенолол, амлодипін і доксазозин).

Анамнез: не обтяжений. Під час вагітності 9 років тому вона мала нормальний рівень артеріального тиску. Курить до 20 цигарок на день. Інші лікарські засоби не вживає, оральні контрацептиви не приймає.

Об’єктивно: ЧСС — 68 /хв, рівень артеріального тиску 180/102 мм рт. ст. Обстеження серцево-судинної, дихальної систем та органів черевної порожнини без особливостей.

Результати лабораторних досліджень

Показник

Значення

Норма

Гемоглобін

13,3 г/дл

11,7-15,7 г/дл

Кількість лейкоцитів

6,2 × 109

3,5-11,0 × 109

Тромбоцити

266 × 109

150-440 × 109

Натрій

139 ммоль/л

135-145 ммоль/л

Калій

4,4 ммоль/л

3,5-5,0 ммоль/л

Сечовина

10,7 ммоль/л

2,5-6,7 ммоль/л

Креатинін

136 мкмоль/л

70-120 мкмоль/л

Альбумін

42 г/л

35-50 г/л

 
Аналіз сечі: протеїн- і еритроцитурії немає

У пацієнтки вторинна артеріальна гіпертензія на фоні реноваскулярного захворювання (реноваскулярна гіпертензія). Фактори ризику артеріальної гіпертензії включають: сімейний анамнез гіпертензії, ожиріння та малорухомий спосіб життя. У неї відсутні пароксизмальні ознак пітливості, серцебиття та тривоги, що дозволяють припустити феохромоцитому. Основні біохімічні порушення полягають у підвищенні рівня креатиніну і сечовини, що свідчить про порушення ниркової функції. Відсутність гематурії та протеїнурії виключає гломерулонефрит.
Найпоширенішою причиною реноваскулярного захворювання є атеросклеротичний стеноз ниркової артерії (ARAS). Це поширений у пацієнтів літнього віку стан з ознаками генералізованого атеросклерозу (периферичні судинні захворювання та ішемічна хвороба серця). Ультразвукове дослідження часто візуалізує зменшені в розмірах нирки, що є ознакою ниркової недостатності. ARAS є поширеною причиною термінальної стадії ниркової недостатності в осіб похилого віку.
Найпоширенішою причиною реноваскулярного захворювання є атеросклеротичний стеноз ниркової артерії (ARAS)
У цієї пацієнтки атеросклеротичне реноваскулярне захворювання є малоймовірним. Проведення ниркової ангіографії показало двобічну фіброзно-м'язову дисплазію ниркових судин. Фіброзно-м'язова дисплазія є другою найчастішою причиною реноваскулярних захворювань. Найпоширенішою формою є медіальна фіброплазія з витонченням інтими та медії, що призводить до утворення аневризматично розширених ділянок, які чергуються зі стенотично зміненими ділянками, що на ангіограмі проявляється класичним «ряд з намистин». Ця патологія виникає переважно в жінок молодого та середнього віку, пік захворюваності припадає на сорокарічний вік. Куріння є фактором ризику. Фіброзно-м'язова дисплазія зазвичай маніфестує різким підвищенням рівня артеріального тиску, переважно діастолічного, рідше розвитком набряку легень. Патологія також може поширюватись на сонні артерії, зумовлюючи розвиток різних неврологічних симптомів.
 

Клінічне завдання

Ознайомтеся з варіантами розв’язання цього клінічного завдання.
 
Лікування фіброзно-м'язової дисплазії проводиться методом:
  • А. Черезшкірної транслюмінальної ниркової ангіопластики.
  • В. Призначенням інгібіторів АПФ.
  • С. Нефректомії на боці ураження.
На підставі наведеної клінічної ситуації дайте відповідь на запитання до матеріалу, обравши один із вищезазначених варіантів.

 

Запитання до матеріалу

Максимальна кількість балів, яку Ви можете отримати:

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
Чому платформа «Аксемедін» є ресурсом №1 с ...
Причини ускладнень при застійній серцевій ...
Обґрунтування необхідності безперервного п ...
Клінічне завдання. Біль у руці. Діагностич ...
Клінічне завдання. Біль у спині. Діагности ...
Як трансформується первинна медична допомо ...
Клінічний випадок: фібриляція передсердь