Клінічне завдання. Хронічний біль у грудях. Діагностичний пошук

Дата публікації: 16.08.2018

Автори: Редакція «Аксемедін»

Ключові слова: біль у грудях, функціональні порушення з боку травної системи, гіпервентиляційна проба

32-річна пацієнтка Н. скаржиться на біль у грудях, який турбує її впродовж двох років. За останні шість місяців біль змінив локалізацію і властивості, тому пацієнтка непокоїться, що він може пов’язаний з серцевою патологією. Біль зазвичай починається з лівого боку грудної клітки та іррадіює в ліву пахвовову ділянку. Пацієнтка описує біль як стискаючий, що триває від 5 до 30 хвилин. Він може виникати в будь-який час і часто пов’язаний із фізичним навантаженням, однак може з’являтися у стані спокою, особливо вечорами. Під час нападу болю виникає задишка. Це змушує Н. припинити звичну активність: у цей момент вона відчуває слабкість або запаморочення. Інколи серцебиття виникає після початку болю.

Анамнез. У 15 років Н. було виконано апендектомію. У 24 роки вона обстежувалася з приводу змін функціонального стану органів травлення та абдомінального болю, однак діагноз тоді не був встановлений. Ці симптоми зберігаються досі. Хворіє на алергічний риніт. Два роки тому вона вимірювала рівень холестерину, результат становив 4,1 ммоль/л. Дід пацієнтки помер від інфаркту міокарда рік тому у віці 77 років. Кілька членів родини мають сінну лихоманку та бронхіальну астму. Н. працює секретарем. Заміжня, дітей немає.

Об’єктивно. Рівень артеріального тиску — 102/65 мм рт.ст., ЧСС — 78 уд./хв, регулярний. Під час аускультації серця тони серця в нормі. З лівого боку грудної клітки, ліворуч від груднини і у лівій субмаммарній ділянці визначається чутливість. ЧД — 22 дих. рухи/хв. Під час обстеження дихальної системи патології не виявлено.

Пальпація показала чутливість у лівій клубовій ділянці.

На прохання хворої, її направили на коронарографію для виключення патології коронарних судин.

Електрокардіограма хворої Н.
Коронароангіографія хворої Н.

Проведені ЕКГ-дослідження та результати коронароангіографії змін не показали. Біль не має характеристик ішемічного ураження серця, він слабко корелює з фізичним навантаженням.

На підставі результатів клініко-інструментального обстеження варто було б дослідити тривожність пацієнтки. Цілком імовірно, що зазначена симптоматика спричинена смертю дідуся пацієнтки від ішемічної хвороби серця, а його стан пов’язувався з вираженою тривожністю, що посилило симптоматику в Н.

Наявні в анамнезі відомості про функціональні порушення травної системи та невиявлена органічна патологія з високою імовірністю свідчать на користь синдрому подразненого кишечника.

На підставі результатів клініко-інструментального обстеження варто було б дослідити тривожність пацієнтки.

Характеристики торакалгії та пов’язаної з нею задишки слід досліджувати далі. Задишка та біль у грудях можуть виникати за бронхіальної астми; шлунково-кишкові причини болю, наприклад рефлюкс-езофагіт, зазвичай не мають зв’язку з фізичним навантаженням. Тривалий анамнез торакалгії дозволяє виключити перикардит як причину болю у грудях. Хронічна гіпервентиляція легень, або психогенна задишка, може бути наслідком низького PaCO2, часто з компенсаторним низьким рівнем бікарбонату. Однак важливо пам’ятати, що в пацієнтів із психогенною задишкою можуть розвиватися інші медичні проблеми.


Клінічне завдання

Ознайомтеся з варіантами розв’язання цього клінічного завдання.

Опишіть результати гіпервентиляційної проби в цієї пацієнтки:

  • А. Глибоке і часте дихання протягом 3–5 хв призводить до зниження ЧСС на 50–100% від початкового показника, на ЕКГ у грудних відведеннях з’являються позитивні зубці Т, що нерідко поєднуються з елевацією сегмента ST.
  • В. Глибоке і часте дихання протягом 3–5 хв призводить до зростання ЧСС на 50–100% від початкового показника, на ЕКГ у грудних відведеннях з’являються негативні зубці Т, що нерідко поєднуються з депресією сегмента ST і подовженням інтервалу QT.
  • С. Глибоке і часте дихання протягом 3–5 хв не супроводжуються змінами ЧСС та ЕКГ-змінами.

На підставі наведеної клінічної ситуації дайте відповіді на запитання до матеріалу, обравши один із вищезазначених варіантів.

Запитання до матеріалу

Максимальна кількість балів, яку Ви можете отримати:

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
Клінічне завдання. Зміни особистості. Діаг ...
Клінічне завдання. Біль у коліні. Діагност ...
Українська версія FRAX: створення та впров ...
Клінічне завдання. Рекурентна інфекція дих ...
Ходьба і рух сприяють грі мозку і роботі д ...
Лист ДОЗ Київської облдержадміністрації ві ...
Біль у стоматологічній практиці