Смерть Пушкіна після дуелі з Дантесом. Чи допомогла б сучасна медицина?

Дата публікації: 12.04.2018

Автори: Кідонь Валерій Павлович

Ключові слова: хірургія, вогнепальне поранення, Пушкін

Від чого помер Олександр Сергійович Пушкін після кульового поранення?

Якщо проаналізувати описані симптоми, діагнози і результати розтину, здійснені в лютому далекого 1837 року, і перекласти їх на сучасну медичну мову, то в діагнозі мало б бути відображено наступне:

«Вогнепальне проникаюче сліпе поранення нижньої частини живота і таза. Багатоосколкові вогнепальні переломи правої клубової й крижової кісток, ускладнені остеомієлітом.

Посттравматичний дифузний перитоніт. Гангрена ділянки стінки тонкої кишки. Інфікована гематома черевної порожнини.

Чужорідне тіло (куля) в області крижів.

Флебіт тазових вен.

Блискавичний сепсис. Травматичний шок.

Масивна крововтрата. Гостра постгеморагічна анемія тяжкого ступеня. Гостра серцево-судинна і дихальна недостатність. Поліорганна недостатність».

Причина смерті – блискавичний сепсис як ускладнення травматогенного перитоніту.

В етіопатогенезі сепсису також мали значення інфікована і недренована вогнепальна рана в області таза з не видаленим чужорідним тілом, ускладнена остеомієлітом клубової і крижової кісток, флебіт тазових вен. Сепсис розвинувся на тлі тяжкої постгеморагічної анемії, що є наслідком непоправної масивної крововтрати. Все це призвело до поліорганної, перш за все серцево-судинної й дихальної недостатності.

Питання, яке мучить шанувальників поета: чи можна було врятувати Пушкіна в сучасних умовах?

Сучасні підходи до подібних поранень: висновки

При вогнепальному пораненні нижнього поверху черевної порожнини і таза необхідно надати першу медичну допомогу на місці поранення – накладення асептичної пов'язки, введення знеболюючих і кровоспинних засобів. Після цього провести ургентну евакуацію потерпілого до хірургічного відділення на санітарній машині в лежачому положенні (позиція – на щиті). У санітарному автотранспорті обов'язково повинна початися інфузія замінників плазми крові, а також введення анальгетиків і протишокових засобів.

У хірургічному стаціонарі необхідно виконати термінове обстеження, яке обов'язково включає, разом із іншими методами, рентгенографію та ультразвукове дослідження з метою локалізувати чужорідне тіло і визначити наявність і характер пошкоджень органів навколо ранового каналу.

Після передопераційної підготовки хворого слід прооперувати під загальним знеболенням. Хірургічне втручання має на увазі розкриття черевної порожнини, евакуацію з неї випоту і крові, резекцію ділянки ураженої тонкої кишки, обробки ранового каналу, видалення кулі та множинних осколків клубової й крижової кісток, включаючи інші сторонні предмети. Також слід зупинити кровотечу з пошкоджених судин, санувати і дренувати черевну порожнину і порожнину малого таза.

Крововтрата має бути заповнена переливанням крові і препаратів – замінників плазми крові. Після операції необхідна інтенсивна терапія в умовах реанімаційного відділення.

 

Можливий результат лікування

При виконанні в повному обсязі зазначених заходів за сучасною статистикою летальний наслідок становить не більше 18%. Шанси на одужання становлять не менше 80%.

Запитання до матеріалу

Максимальна кількість балів, яку Ви можете отримати:

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
Ефективне використання смартфону в роботі ...
Клінічне завдання. Абдомінальний біль. Діа ...
Клінічний випадок. Насильство чи ні?
Інформаційні онлайн-джерела для нефрологів
5 кроків до приватної медичної практики
Клінічне завдання. Аменорея. Діагностичний ...
Клінічне завдання. Біль у руці. Діагностич ...